| ineedyoudear a întrebat:

Bună TPU happy Sincer, chiar am nevoie de părerea și sfaturile voastre, îm legtură cu ceea ce vreau să vă spun big grin Și ca să nu o lungesc laughing mai pe scurt, la mine în liceu este un băiat care-mi place mult de tot, foarte mult. Mă rog, el a aflat asta de la o prietenă, și prietena aia a mea i-a spus că ce părere are despre mine și chestii de genu, el i-a zis doar că sunt frumoasă și că sunt foarte drăguță, apoi ea la întrebat dacă vrea să fie cu mine -.-, într-un mod mai indirect. el a zis că nu știe, că, tocmai cu o zi în urmă o fată îl întrebase dacă vrea să stea cu ea, și a zis că se gândește când ajunge acasă. A2a zi, prietena iar s-a dus la el și i-a zis : Bree, tu ai să-mi dai mie un răspuns! la care el: Mă nu știu, sincer ( și mi-a zis că se tot „fâstâcea" laughing ) că tocmai m-am despărțiț de fosta acum câteva zile, iar ca să fiu cu altă fată așa de repede ar fi nesimțire din partea mea, nu știu, mă mai gândesc eu, iar dacă e ceva, o s-o caut eu pe (numele meulaughing ) Așa. Amân2 suntem dimi la școală, și logic că ne vedem, mai suntem și în același corp happy iar el stă cu un etaj deasupra mea, și în pauze mă duc la el la etaj unde îl văd mereu, mă rog, mă duc la o altă clasă de lângă a lui happy altfel nu mai m-aș duce că n-aș avea la cine, și ca să mă duc la el n-am cum laughing whatever. DACĂ SCRIU ASTA PE TPU CHIAR ÎNSEAMNĂ CĂ-L PLAC MULT! laughing adică iar am nevoie de sfaturile voastre puppy dog eyes. La fel, într-o zi, vine el la clasă la mine, prietena aia a mea (colegă cu mine) era pe coridor, eu în clasă, se duce la ea, și o întreabă: Mai e ***** supărată pe mine? ea: păi nu a fost. el: păi cum nu, că după discuția mea cu a ta despre ea mi sa părut puțin mai schimbată... ea: eeh, păi sa simțit prost când i-am spus și avea lacrimi în ochi (la mințit bineîțeles dar doar ca să vadă ce reacție are el) el: ceee?! am făcut-o să plângă?! :o aoleu. (pe un ton calm și blând, dar și mirat în același timp :3 îmi zisese colegabatting eyelashes ) ea: de ce nu încerci să vorbești tu cu ea? el: păi nu am putut ea: păi de ce? el: păi dacă n-am putut. ea: păi de ce mă? laughing el: ee, nu am putut ce nu înțelegi?! laughing etccc. După vreo 2 săptămâni nu ia mai zis nimic pr. mea pentru. că eu i-am zis să nu-l mai streseze despre mine. După 2 săpt. se întâlnește cu el la un magazin (stau aproape unul de altul ei 2) și el o întreabă ce mai facbatting eyelashes ea i-a spus că nu știe, și el i-a zis apoi: A.păi okey happy să o saluți din partea mea oricumbatting eyelashes. Și vă da-ți seama că m-am simțit bine auzind că întreabă de mine. Acum, credeți că îi pasă? thinking Și acum să vă spun câteva semne: la școală în pauze când mă duc pe la el la etaj, și mă vede, se uită foarte insistent la mine, foarte insistent, iar eu la el whistling observă asta, și începe să zâmbească și se uită în altă parte laughing într-o zi, vorbea cu un prieten de-al lui, îi șoptea la ureche, și arăta spre mine, și zâmbeau amân2. Și încă ceva, înainte ca pr. mea să stea de vorbă cu el, când el nu știa nimic, chiar cu o zi înainte, trecusem pe lângă el, mă duceam la baie, și pr. mea era în spatele meu, când trece și ea pe lângă el vine repede la mine și îmi spune: Fatăă, auziși ce zisă ***** de tine? eu: Nu, ce? ea: face el după ce trecuși de el la **** (un prieten de-al lui) Mamă ce frumoasă e fata aia, da îi zise așa calm și frumos. Acum ultima fază, asta e cam nasoală, cu asta termin promit laughing Chiar ieri, eram în clasa la care vin mereu la el la etaj, și îl trimit pe un prieten să se ducă la **** să-i spună că se sună și să mergem la oră ( ea se dusese la baie cu încă o prietenă ) când mă uit de ea, era e coridor, vorbea cu el laughing mă gândisem deja, Doamne, ce prostii îi mai spune acum x_x apoi am intrat în clasă. prietenul ăla a venit la mine și mi-a spus: Vezi că vine cu ***** de mână încoa laughing. Să simt că mooor laughing nu știam ce să fac, eram agitată toată laughing. Mai pe scurt, ea și cu fata aia, veniseră cu el la mine, ne puseseră unul lângă altul și începuseră să-i bage prostii în cap, că eu vreau să stau cu el, că îmi place de el de mor, că aș vrea o relație cu el, el se uita la ele (trăgea cu coada ochiului la mine și îmi zâmbea apoi ) uitându-se din nou la ele ca să pară că le ascultă laughing el e foarteee timid din câte am observat. Eu îi ziceam lui ca să nu le creadă că-s proaste și mint, și faza e că pr. aia a mea mi-a dar 2 palme peste cap când eu am zis „ Nu " că nu vreau să stau cu el, ceea ce ma supărat foarte tare pentru. că mă făcea de râs -.- și m-am simțit penibil ***. Ailaltă îi zicea: ea vrea să aibă o relație cu tine, hai ia-o de mână și pupo și acum sunteți împreună laughing el doar râdea laughing apoi la întrebat: Tu nu vrei să fi cu ea? el: Doamne, bine, bine hai că mă grăbesc la oră. Se tot fâstâcea el, apoi a plecat, plecase foarte serios și puțin rușinat... eu la fel, îmi doream să intru în pământ de rușine. mă rog, el nu e genu care să râdă de o fată, dar îmi e frică de impresia cu care o fi rămas după faza asta de căcat. Dar chiar și așa, azi când ma văzut nu ma evitat, nu ma evitat nici cu privirea, ba chiar dn contra, mă uitam eu insistent la el, și la un moment dat și el la mine puppy dog eyes Mna, și ar fi chiar multe de spuuus, mă rog, după toate astea chiar am nevoie să știu părerea vostră sad și vreau sfatuuuuriii! A da, nu știu dacă detaliu ăsta contează dar voiam să menționez și că eu sunt boboacă iar el este clasa a10a happy Vă rog mult de tot, chiar am nevoie :3 pentru că nimeni nu mă mai înțelege și nimeni nu mă mai ascultă și am văzut că aici se mai dau și răspunsuri seriosase happy Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| ConnieMeowღ a răspuns:

Din experienta mea cu baietii timizi pot sa spun ca e bine sa il lasi pe el sa faca primul pas. Mai mergi pe langa el si baga-te in vorba, insa asteapta-l pe el sa arate clar faptul ca te place. De multe ori comportamentul lor poate fi inselator si nu numai. (pot spre exemplu daca faci tu primul pas sa se dea inapoi)
Ar fi bine ca acea prietena sa inceteze, fiindca doar pune presiune asupra lui si mai degraba il face sa ezite.
Din moment ce el iti stie sentimentele, e de asemenea posibil ca el sa nu fi gasit momentul potrivit pentru a te aborda. (inca un motiv sa te bagi in seama un pic laughing; nu uita insa sa nu fi prea insistenta)

Eu sunt in clasa a 8-a, insa am avut si eu o asemenea relatie si m-am regasit in povestea ta. Tot ce pot sa iti doresc este sa ai mult succes! :3

| ineedyoudear explică (pentru ConnieMeowღ):

Îţi mulţumesc mult! Tocmai la acelaş lucru m-am gândit şi eu, prietena mea vorbindu-i mereu de mine şi spunându-i pe lângă multe minciuni, el ar putea să mă ezite, şi nici nu vreau să trăiască cu impresia că sunt o obsedată după el, şi gândit doar: A, păi ei îi place de mine, ea să facă primul pas, nu eu.
Nici asta nu vreau. Pentru că mie nu-mi place să fac primul pas. Nici măcar nu aveam de gând, dar pur şi simplu m-am trezit cu prietena mea spunându-mi într-o zi: Bă, gata, vorbi cu *** și îi spusei că-ți place de el. Plus de asta, ea i-a zis într-un moment în care nici măcar nu eram sigură dacă-mi place de el sau nu, că-l văzusem doar de vreo 5-6 ori pe la școală, așa, dintr-o privire, înțelegi happy. Offf, ar de vorbit, mor de rușine să mă duc așa și să mă bag în vorbă cu el, în primul rând că nu aș știi ce să-i zic, iar în al doilea rând el mereu e înconjurat de grupul lui de prieteni, adică băieți -.-, și na... eu sunt și foarte timidă și m-aș simți aiurea + de asta, mereu mă gândesc „ Neeh, Doamne, cum să mă bag în vorbă cu el, după mă crede o ciudată și poate zice: Uite-o și p-asta ce se bagă în seamă. " știi happy... oricum, mersi încă odată pentru tot :* O să țin cont big grin

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Textul ăsta al tău e demn de Miţa Baston sau "ţăţica " aia care s-a dus la "judecător" ( vezi tot Caragiale).
Cît despre ortografia asta a ta!
Cred că un japonez care învaţă limba română ( fără profesor) ar scrie mai corect decît tine.
Ne mai faci cunoscut şi că eşti la liceu.
Din cîte îmi amintesc eu, din urmă cu vreo 50 de ani, în liceu nu se mai face gramatică.
Peste vreo doi - trei ani ai să ai pretenţie să ajungi la vreo facultate ( deşi eu trag nădejde că nu vei ajunge, pentru că nu vei lua BAC-ul)şi atunci vei ajunge vreo doamnă inginer ( sau doctor, sau economistă) care nu va şti să scrie româneşte.
Vei fi un fel de "semidoctor" ( vorba lui Mircea Crişan) sau o " sfertodoctă".

| ineedyoudear explică (pentru corolav):

Știu ce greșeli am făcut, bine? Dacă nu aveai de gând să mă ajuți cu vreun sfat, mai bine tăceai și mâncai rahat în continuare pentru că părerea asta a ta, nu mă interesează și stai chill că nici nu mă afectează. Ești doar un alt non-lifer care se crede perfect, dar nu este. Tristuț. Îți doresc o zi frumoasă în continuare!winking _||_

| aKylie a răspuns:

Prietenele alea ale tale sunt cam duselaughing)

Eu zic sa te duci la ele si la le spui,ba eu nu vreau sa va mai bagati nu e treaba voastra lasati-ma sa fac ce cred eu ca e bine.
Dar le spui frumos,iar despre dansul eu zic ca te place sigur daca spui ca se uita insistent la tine si ca zambeste etc.
Asta inseamna ca flirteaza,eu zic sa faci si tu la fel,nu ii zice ca iti place de el doar fai si tu la fel,uita-te insistent si ii raspunzi cu aceeasi privire.
Crede-ma ca merge,iti spun din propria experienta.

Si la mine este un baiat care tot la fel se uita insistent si da dovada ca ''ma vrea''. Lol e ciudatrolling on the floor), dar asa este si mereu cand ma vede vine pe unde sunt eu si chestii din astea,dar nu cum ti-ai imagina ''A ce dragut ii place de tine sa fiti iubiti.''

Nu asarolling on the floor
E ciudat,nu stiu cum sa explic,poate si baiatul de care iti place tie face la fel,asta inseamna nu neaparat ca ii place de tine si doar atat. Este gen te vrea raurolling on the floor
Stiu, e ciudat,dar eu stiu tocmai de la mine, iar el cand se uita asa la mine, ma uit si eu, nu neaparat ca imi place de el, dar imi place sa fiu sigura pe mine si sa fac oamenii sa ma placa rolling on the floor)

Bafta multabig grinbig grin

| EddyEddy a răspuns:

Aoleu ce-ti mai place sa scrii! happy