| OnutZZaa a întrebat:

Sper ca nu va deranjez dar as vrea sa imi spuneti si mie cum li se zic oamenilor care locuiesc in: Baia Mare, Cluj-Napoca, Londra, Madrid.
Ps: nu vreau link-uri! Fundaaa!

Răspuns Câştigător
| Gefox a răspuns:

Buna!
Baia Mare - Maramureseni
Cluj-Napoca-Clujeni
Londra- Londonezi
Madrid- Spanioli
Fundita?!

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Gefox):

Gresit... La cei din Baia Mare li se spune Baimareni, la fel cum la cei din Satu Mare (al meu) li se spun Satmareni si la un moment dat la Satu Mare in ani '50-'60 ii se spunea Sat-Mar (la judet)

Maramureseni sunt toti cei din judetul Maramures (care habar nu am de ce nu se numeste tot Baia Mare), dar izolat, cei din Baia Mare sunt Baimareni.

5 răspunsuri:
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Baia Mare - Baimareni
Cluj-Clujeni
Londra-Londonezi
Madrid-Nu au un nume special, doar Spanioli.Nici sa vrei sa le gasesti unu nu prea ai care pentru ca din Madrideni, Madrizeni, nici una nu merge, asa ca, sunt simpli Spaioli.

| Lavi2002 a răspuns:

Baia Mare-oameni din baia mare La fel si cu celelalte big grin

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Lavi2002):

Gresit.La cei din Baia Mare li se spune Baimareni.La restul Satmareni, Clujeni, Londonezi.Parizieni,New Yorkezi sau Yankei (din englezescul Yankee).Mai sunt si orase in cazul carora din cauza numelui,desi sunt multi locuitori,nu au un nume special gen Toronto, Madrid, Quebec, Manitoba, Munchen etc.

Londra si New York-ul au fiecare cate 8 milioane de locuitori, si findca si numele le permitea, s-au gasit denonnime (cuvant care inseamna forma cu care te adresezi unor persoane din anumite orase) respective si anume Londonezi si New Yorkezi

| Lavi2002 a răspuns:

Baia Mare-oameni din Baia Mare La fel si cu celelalte.
Funda?