| GabbyTPR a întrebat:

Ştiu ca acest site nu e pentru teme dar, totuşi, sper sa ma ajutaţi. Am o problemă la mate: Un cub are muchia de 2 cm. Aflaţi aria totala, volumul şi diagonala cubului.

No. Ca sa le aflu pe astea trebuie sa aflu mai întâi l cubului. Pe celelalte ştiu cum sa le rezolv. Vreau doar sa Îmi spuneţi cum sa aflu l cubului. Va rog ajutati-ma, dau fundă.

Răspuns Câştigător
| IceVirus a răspuns:

D=L radical din 3=> Diagonala = 2 (radical )din 3.
Aria totala=6L*L=> 6*2*2= 24 CM.
VOLUMUL = L*L*L= 2*2*2=8 CM
MUCHIA ESTE LATURA CUBULUI. Latura cubului se mai numeste muchie.

2 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Si crezi ca daca tu cunosti regulamentul poti sa-l si incalci?