| Crystal777 a întrebat:

Bună TPU, ştiu că e o întrebare complicată cu un răspuns la fel de complicat...dar aş vrea să ştiu vreun fel prin care să îmi pot schimba sau altera modul de a gândi şi vreun alt fel prin care să nu mai fiu aşa de afectată de ce cred ceilalţi despre mine. Uitaţi câteva exemple: Dacă cineva mă întreabă ceva ce include o opinie personală (poate fi orice, de la: care e melodia ta preferată? la ce părere ai despre X sau Y?) eu o să mă gândesc automat la două răspunsuri. Primul o să fie cel cu care sunt de acord, indiferent de situaţie, iar al doilea cel cu care se aşteaptă toată lumea să fiu de acord cu. Răspunsul meu va fi mereu cel de-al doilea; Dacă cineva spune sau face ceva (chiar dacă de cele mai multe ori acea persoană nu îşi dă seama de propriile cuvinte sau de propriul comportament) eu, chiar dacă nu o să reacţionez pe loc, o să-mi amintesc mai încolo de cele întâmplate şi o să mă auto-stresez cu întrebări legate de ce a spus/făcut X sau Y. Toate astea o să ducă apoi la cel puţin o noapte nedormită sau la o stare depresivă timp de câteva zile/ore (depinde de situaţie).
Vă rog să îmi daţi vreun sfat legat de situaţia asta, dacă aveţi.

3 răspunsuri:
| ℓαυяα a răspuns:

Nu poți sa mulțumești pe toată lumea. Spune ce gândești, pana la urma nu vor fi toți de acord cu tine. Iar ceilalți nu se gândesc sa te mulțumească pe tine, sa îți zica doar ce vrei tu sa auzi.

| Unicorni26 a răspuns:

Probabil ești micuță/micut.
Eu am 18. Când eram mai mai mica si eu aveam frica asta de a nu spune ceva greșit și nu puteam să am o opinie proprie despre ceva pentru ca ma gândeam ca este gresita si eram foarte afectată de ce credea lumea.
Dar acum, fiind mai mare, sincer, am descoperit ca sa ai o părere diferita sau sa te contrazici ori sa nu te placa toată lumea e chiar fain.
Tu gandeste-te asa "Care-i partea amuzanta din a fi mereu de acord cu toată lumea sau de a da răspunsuri la care se așteaptă de fapt lumea"
Trebuie sa inveti sa accepti faptul ca nu toată lumea o sa te placa sau ca cineva te va bârfi cândva.
Absolut toată lumea a făcut sau a spus ceva stupid, super rusinos pe moment. Chiar și cele mai mișto si mai smechere persoane din jurul tău. Si toti avem momente când ne gândim "Bai ce chestie am făcut atunci, vai ce rușine îmi e" dar nu trebuie sa te gândești toată noaptea le chestiile astea pentru ca au fost, au trecut. Si crede-ma ca peste ceva timp doar tu o sa-ti mai amintesti de chestia aia sau poate chestia aia pe care ai făcut-o atunci nici măcar n-a fost atât de nașpa pe cat Ti se pare tie.
Te asigur ca odată ce vei creste iti vei schimba mentalitatea si o sa acumulezi experienta si o sa vezi cat de fain e sa fii mai diferit si mai original, iar părerea lumii vă fi fix pix.

| Unicorni26 a răspuns:

Totuși dacă nu reușești să treci de perioada asta, cel mai bun ajutor pe care-l poti primi este de la un psiholog.
Iti garantez ca un psiholog te poate ajuta enorm.