| Queenz a întrebat:

Sunt clasa a 8-a, si nu stiu pe ce profil sa ma duc la liceu.
Vreau sa mentionez din prima, ca urasc matematica, mate-info si stiintele sunt din prima excluse pentru mine.
M-am gandit sa dau la filologie, insa nu sunt sigura pe mine, si imi e cam frica pentru limba latina, pentru ca din auzite, o sa dau teza la ea (imi este frica deoarece noi nu am facut nici o ora de latina, pentru ca in orele de latina facem pregatire la romana) si nu stiu, imi e frica pentru ca nu stiu nici macar un cuvant in aceasta limba, in schimb ma pricep foarte bine la engleza-franceza(dar totusi, nu vreau bilingv)
Sunt nedumerita sa dau la filo, pentru ca la liceele din zona mea se intra doar cu note maricele la acest profil, si chiar daca iau maxim 8 la romana, matematica ma trage in jos..si mda..imi e teama.
Putin ajutor? Sfaturi?
Si cam ce materii o sa fac la filo? La ce dau bacul? E greu?

Răspuns Câştigător
| Mynameis93 a răspuns:

Dragă, nu-ți face griji de latină pentru că nu o să fie foarte greu. E o limbă moartă. Unii profesori vă iau de la 0, alții vă lasă în pace
Despre materii, ce pot să zic, e destul de lejer. Vei da teza la română, istorie, engleză/franceză și latină.
În clasa a11-a și a12-a nu vei mai face mate,fizica,chimie și biologie, în schimb ți se vor adăuga multe opționale și o materie nouă, științe, o combinație între toate cele menționate mai sus(mate, bio, fizica, chimie). Și eu sunt la acest profil și ți-l sugerez cu drag. Baftă la examene!

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Dacă dai la filologie o să dai bac-ul la:
-pentru probele scrise :la română, istorie și la alegere dintre geografie și științele socio-umane( logică, economie, psihologie sau filozofie).
-competențele: română, engleză/franceză, tic.
Pentru limba latină nu ar trebui să îți faci griji, nu o să ai probleme.
Matematica, fizica, chimia o să faci doar în clasele 9 și 10.