| Maelis a întrebat:

Bună TPU, sunt clasa a 8-a și peste câteva zile voi susține simulările la limba romana și matematica. Îmi este îngrozitor de teama de fiecare data când mă gândesc la cât de importante sunt aceste examene. Eu învăț la un colegiu național, printre cele mai bune din județ așa ca am profesori destul de exigenți, care au reușit sa bage frica în noi. Media pe primul semestru mi-a ieșit 9, 94 nu am probleme cu învățatul. La limba romana am mers în fiecare an la olimpiada, anul acesta am fost la un pas de nationala și cu toate acestea îmi e frică. Pana acum eram destul de relaxata, mergeam la olimpiade fără sa am emoții și acum, când este vorba de niște simluări îmi este frica. La matematica stau destul de bine, mă pregătesc suplimentar și cu toate acestea îmi este teama sa nu îmi pice ceva ce sa nu știu sa fac. Poate îmi puteti da voi niște sfaturi să scap de stres.
PS: practic volei de performanta așa ca sportul poate fi tăiat de pe lista de sugestii.

Răspuns Câştigător
| anonim000x a răspuns:

Sfatul mea e sa nu te stresezi si sa vezi simularile ca pe niste teste care sa iti indice ce stii si ce nu si sa vezi unde mai ai de lucrat.
Din cate spui tu, la romana esti foarte bun (a), iar mate te descurci bine, deci ești o persoana inteligenta.

Daca subiectele sunt mai grele, atunci TOATE notele o sa fie mai mici, deci la toate liceele medile de admitere vor fi mai mici, asa ca ai toate sansele.

Multa bafta!
P.S. Nu te panica si fii atent!

3 răspunsuri:
| Gonrax a răspuns:

Ai 9.94 și ți-e frică de o simulare care nu contează nicăieri?
Eu sincer nu te cred, probabil vrei doar să te dai mare cu media ta.
Dacă ai 9.94 și înveți automat o să ai note bune și la simulări și normal că și la examen.

| Maelis explică (pentru Gonrax):

Sunt o fire mai sensibila, de știut știut tot. Nu asta este problema, doar ca sunt foarte agitata pentru ca așa cum am mai spus profesorii pun foarte multa presiune. Îmi este frica sa nu gresec din cauza neatenției și a emoțiilor. Mai ales ca pana acum nu am mai avut emoții la nici o olimpiada.

| BiancaFrop a răspuns:

Heii! Şi eu mă aflu în aceiaşi situaţie.Stai calmă nu te stresa, gândeşte pozitiv, fără cânduri negative care te pot distrage.Fii sigură pe tine, vei reuşi să treci şi peste asta. Dacă te ajută cu ceva mănâncă ciocolată în timpul testări(simulări, examenului)Baftă!