| alessandra10 a întrebat:

Sunt clasa a XI-a şi am început să mă gândesc ce facultate aş vrea să urmez. Sunt foarte bună pe partea de lingvistică şi la istorie şi oscilez între Limbi străine (LMA) şi Relații internaționale. Problema e că nu cred că mi-ar plăcea să fiu nici profesoară şi nici traducător, iar după limbi străine cam astea sunt opțiunile. M-am gândit că ar fi o idee bună să dau la LMA şi apoi să fac un master pe Relații internaționale ca să pot lucra în domeniul diplomației. Ştiu în mare ce presupune, dar aş vrea să ştiu mai multe detalii. Dacă am nevoie de pile şi chestiuni de genul. Mă puteți ajuta cu nişte sfaturi?

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Taică-tu e ministru sau ceva de genu ăsta în partidul de guvernământ? Atunci da, ajungi în domeniul diplomației (și fără master).
Nu e? Atunci uită domeniul ăsta!