| Anonim1207 a întrebat:

sunt disperata nu stiu ori am eu probleme grave ori am inceput sa am o depresie. habar nu am va rog sa nu faceţi mișto. am 19 ani am 1.62 inaltime si 75 kg in ultima perioada cum m-am ingrasat si am slabit au aparut vergeturiile de care nu mai pot sa scap. ok, m-am obisnuit cu ele desii sunt pe sanii pe coapse si pe picioare si le urasc dar trebuie sa le accept. desi incerc nu pot, iubitul meu imi spune ca ma iubeste exact asa cum sunt colegii imi spun ca am slabit asta dupa vacanta a fost. iar mama imi spune sa incep o dieta ca m-am ingrasat. nu aveam probleme de genul pana acum dar am inceput sa ma consum pe chestia asta ma vad foarte grasa si plang foarte mult.

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Invata si fii echilibrată. Atitudinea pozitivă are un efect benefic asupra sănătății. O inima veselă este sănătatea trupului. Nu are sens sa plângi, ci încearcă și vezi ce solutii poti gasi și aplica-le.

| sofisis a răspuns:

Mananca tot ce mancai pana acum dar la jumate. Si fa multa miscare. Bea multa apa. Iti garantez ca iti vei forma un stil de viata super ok si o silueta super ok.

| Anonim1207 explică (pentru sofisis):

Multumesc pentru sfat. nu am timp sa merg la sala. iar la nutritionist nu am timp si bani pentru toate testele si alte chestii. nu prea mananc sa zic asa. gen mananc doar ce face mama supa de fasole sarmale etc mancare de casa. dar mananc si pizza si cartofi pai. si ce e adv in ultimele 2 luni am cam exagerat cu cartofi pai si pizza. si cola.

| sofisis a răspuns (pentru Anonim1207):

Trebuie sa mananci cate putin si des. Cola e inamicul nr 1 nu numai pentru kilograme ci si pentru sanatate. Creeaza dependenta si nu aduce absolut nici un beneficiu.
Cand zic miscare nu ma refer la sala. De exemplu eu cand eram in liceu ma duceam si ma intorceam pe jos. Si era o distanta considerabila. Sau cu bicicleta sau pe role. De asemenea mergeam foarte mult pe role in timpul liber.

| siriusblack98 a răspuns:

La inaltimea ta ar trebui sa ai undeva la 60 kg. Poti incepe sa tii o dieta, sa faci sport (daca iti permite programul). Vergeturile din pacate nu vor disparea.Sa plangi din cauza asta este o tampenie, este un lucru minor ce poate sa fie fixat in cateva luni de zile.Cateva vizite la nutritionist ca sa iti poata face o dieta in functie de varsta, greutate, inaltime si probleme de sanatate (daca este cazul) si s-a rezolvat.Bafta!