| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Sunt fată, fac 13 ani in 2 luni, si am o problema.
Nu ma simt confortabil in pielea mea. Nu am deloc incredere in cum arat. Cred ca sunt grasa, desi am slabit 10 kg acum 1 an si m-am mentinut de atunci. Ma gandesc ca sunt prea scunda. Am 1, 50. Toate fetele din clasa m-au intrecut iar eu am ramas pitica. Cat despre greutate am 40 de kg. Stiu ca se spune ca daca esti cu 10 kg sub inaltime esti ok. Va rog nu ma luati la misto pentru ca eu chiar am nevoie de ajutor. Sora mea si parintii imi spun ca arat bine, dar cand spun asta nu prea pare ca spun adevarul. Eu cand aveam 11 ani aveam 50 de kg la 1, 46. Si ganditi-va putin ca de la 1, 46 m-am inaltat la 1, 50 in aproape 2 ani, deci am o crestere foarte inceata. Nu stiu ce sa mai fac, acum mi-am facut niste poze si am inceput sa plang pentru ca mi se pare ca arat ca dracu. Am activitate fizica, alerg prin parc sau merg la sala. Nu mananc foarte sanatos, dar evit aproape mereu toate dulciurile sau bauturile cu zahar. De la fast-food mananc mai rar, 1-2 ori pe luna. Si nu mi se pare ca arat bine deloc. Am o burta de zici ca sunt gravida. Poate par eu mai subtirica din față (asta e ce spune sora mea), dar cand ma intorc din profil am o burta de zici ca am inghitit un balon. Si sa nu mai vorbesc de faptul ca seara sunt balonata mai mereu, indiferent de ce as manca pe parcursul zilei.
As vrea sa imi dati niste sfaturi. Vreau sa am multa incredere in mine si sa ma simt bine atunci cand port o pereche de pantaloni scurti sau cand ma duc la plaja si trebuie sa port costum de baie care imi lasa abdomenul la vedere. Chiar marti plec la mare, si mi-e rusine sa stau in costum de baie pentru ca am burta mare si mi se pare ca sunt diforma si grasa.
La față arat bine, nu zic ca nu, dar sunt foarte paroasa si imi creste mult par la mustata. Ma epilez de obicei pentru ca arat ca o maimuta daca las parul sa creasca.
Ce sa fac ca sa ma simt bine in pielea mea? Nu as vrea sa mai slabesc pentru ca am incercat sa ma mentin sub 40 de kg, dar e foarte greu. Trebuie sa mananc foarte putin si e aproape infometare daca vreau sa ma mentin la greutatea aia. Cum pot sa scap de burta, si sa imi tonifiez corpul cumva ca sa arat mai bine? Si v-am zis, nu mananc nesanatos si fac sport si tot nu inteleg de ce nu arat bine... va rog, vreau un sfat pentru ca ma simt oribil. Si nu inteleg de ce toata lumea imi spune ca arat super bine ca sa nu ma supere. I-am zis surorii mele sa imi spuna adevarul si ea spune ca sunt scheletica, desi mi-am facut o poza si arat ca un balon umflat cu pompa. La scoala e foarte dificil, se face bulling pe mine, a ajuns si la agresiuni fizice. Le-am povestit parintilor, iar ei ma muta din a 7-a la o scoala noua. La scoala unde se facea bulling pe mine, lumea nu se lua de cum aratam, ceea ce mi se parea ciudat. Si nu imi dati raspunsuri cu lucruri gen: "o sa arati bine cand o sa cresti, acum ar trebui sa te joci cu papusile si sa inveti, nu sa te preocupe cum arati" pentru ca nu o sa ma ajute deloc, si oricum am aproape 13 ani. Pe fiecare adolescenta o intereseaza sa arate bine.
Cum as putea sa fac sa ma tonifiez, sa scap de burta, fara sa trebuiasca sa mai slabesc?
Un sfat, va rog!
Multumesc.

8 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

Cred că ar trebui să te consulte ub gastroenterolog să îţi spună dacă e ceva ineregula cu balonarea ta. Posibil să ai gaze intestinale si trebuie sa descoperit de la ce apar si care e tratamentul care sa il urmezi. Tu la 40 kg sigur nu ai grasime pe burta. După ce scapi de gaze, poţi începe să faci abdomene în fiecare seara pentru a te tonifia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frate, am vazut ca ai zis ca daca faci tractiuni te inalti. Si eu vreau sa cresc mai mult, mai ales pentru ca anul trecut mai toti colegii m-au intrecut(asta in conditiile in care eu eram printre cei mai inalti din clasa---bine, si asa sunt cu un an mai mic decat toti, dae totusi...).
Crezi ca daca fac zilnic tractiuni voi creste in inaltime mai mult? Am 14 ani, 173cm si 72kg, dar nu sunt gras

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa pui masa musculara! Fa mai multe exercitii fizice si mananca carne!

| Docmiau a răspuns:

Pubertatea feminină şi practic creşterea, încep după 13-14 ani. E mai timpuriu la fete ca la băieți. Vei mai creşte în mod sigur.
Pentru a slăbi: nu mânca nimic seara. Poți fructe sau salate fără carne. La prânz bagă doar un fel, nu două. E de preferat masă caldă.
Regulă: greutatea trebuie să fie sub înălțime cu 1-15 unități maxim.
Ca să tonifiezi poți încerca abdomene, exerciții de tip zumba sau cardio acasă cu tutorialele video în față. Poți încerca şi suspendări la bară sau tracțiuni. Te şi înalți, te şi tonifiezi.
Nu pune botul la gura lumii. Colegii aceia sunt câinii. Ei latră. Vor ajunge nimicuri în viață. Fii tu aceea care are tărie de caracter şi merge înainte. Ignoră-i. Fii originală şi te vei distinge

| 0oanonimo0 a răspuns (pentru Docmiau):

M-au ajutat unele sfaturi, dar se pare ca unii oameni nu aud tot ce spun. In primul rand, am spus ca nu mai vreau sa slabesc, vreau doar sa ma tonifiez ca sa scap de burta si sa arat mai bine, am specificat clar ca nu ma pot mentine sub 40 de kg pentru ca e aproape infometare. In al doilea rand, o fata de 13 ani nu are forta sa faca tractiuni, nu pot nici macar una sa fac. In al treilea rand, am zis ca mananc sanatos din start, si ca mananc de la fast-food 1-2 ori pe luna, evit dulciurile si baututile cu zahar. In al patrulea rand, nu sunt cea mai mare grasa ca sa mananc 2 feluri de mancare deodata. Stiu ca la copii se spune ca asa e bine, dar eu mananc putin de obicei, 1 fel. In al cincilea rand, nu sunt grasa, din cauza burtii si a coapselor mari nu imi place cum arat, din fata par mai subtirica dar cand ma intoc lateral arat oribil. Deci nu prea sunt folositoare sfaturile. Si chestia ca sa nu mananci dupa ora 6 sau 7 e cea mai mare prostie. Mananci cand ti-e foame.

| Docmiau a răspuns (pentru 0oanonimo0):

Din moment ce conteşti sfaturi medicale şi devii încăpățânată, multă baftă pe calea de frustrări ce ai ales-o. "Unii oameni" nu pot suporta destinul.
Simo tot a ajuns nr.1 mondial deşi nu e dotată cu 2 rachete în loc de brațe, cum e Serena...

| anonim_4396 explică (pentru Docmiau):

Frate, am vazut ca ai zis ca daca faci tractiuni te inalti. Si eu vreau sa cresc mai mult, mai ales pentru ca anul trecut mai toti colegii m-au intrecut(asta in conditiile in care eu eram printre cei mai inalti din clasa---bine, si asa sunt cu un an mai mic decat toti, dae totusi...).
Crezi ca daca fac zilnic tractiuni voi creste in inaltime mai mult? Am 14 ani si 173

| Davidandrwi a răspuns:

Operație extetică!
Totul se rezolvă, Dacă nu-ți place cum arăți fă o intervenție chirurgicală dar nu acum la 18 ani. Si eu simt la fel și te inteleg