| NuAmNume23456789987654 a întrebat:

sunt foarte suparata si as vrea sa ma ajutati. Am o poveste mai lunga si i-as multumi celui care ar citi tot si mi-ar raspunde. Am 10 ani si am un frate de 16 ani, eu cu fratele meu suntem frati doar de mama. I-ar tatii nostri naturali nu ne mai iubesc... Asa ne spune mereu mama, eu cu tatal meu ma intelegeam de minune dar odata mi-a promis ca-mi ia bicicleta si nu mi-a luat si mama s-a suparat rau dar eu nu fiindca am inteles ca nu are bani sa-mi ia, dar mama m-a pus sa ma cert cu el si sa-i vorbesc fooarte dur. Mie nu-mi place sa fac asta dar mama ma pune si daca nu o fac ma bate rau de tot. Am uitat sa precizez ca locuiesc cu mama si cu fratele. Dar la fel si in cazul fratelui meu. Uitat-ti ce s-a intamplat de ziua lui cand a facut 14 ani. Mama nu prea are multi bani dar nu e chiar leftera. Avem un tata vitreg care ne mai ajuta. Dar sa va arat ce convorbire tata-fiu s-a intamplat de ziua fratelui meu. Mama la pus sa vorbeasca cu el poate ii lua tort sau ceva de genu fiindca el e cofetar dar uita-ti : Fratele : - Tati, ce faci?
Tatal fratelui : - Bine la munca.
Fratele: - Nu stii ce zi e azi?
Tatal fratelui meu : -Nu, ce zii este?!
Fratele : - E ziua mea sad
Tatal fratelui meu : - Aaa, am uitat la multi ani...
Fratele : - Pai imi faci si mie un tort daca tot esti cofetar?
Tatal Fratelui meu : - N-ai tort si la magazin?! cumpara-ti.
Si cam asta s-a intamplat. Dar eu sunt suparata fiindca mama il rasfata cel mai mult pe fratele meu SI NU EXAGEREZ! lui i-a luat detoate chiar daca nu era ziua lui i-a luat laptop dar ma lasa si pe mine pe el din cand in cand, i-a luat un telefoon SCUMP galaxy note 2. Si eu i-am cerut doar o bicicleta mai ieftina si ea mi-a raspuns : - E cumva ziua ta?!
Si pe el mereu il lasa unde vrea cu cine vrea la ce ora vrea dar eu azi i-am cerut daca ma lasa cu prietenii afara pe o strada unde nu trec masini si ea mi-a spus bine dar 20 de minute daca nu ma intorc FIX in 20 de minute ma bate ma rupe in bataie si ma trage de par si i-am zis bine. dar pe urma i-am zis mai bine lasa pentru 20 de minute. Si a inceput sa zbiere la mine si sa ma certe si m-a tras de par ca de ce fac fite si chesti. iar acum stau in camera mea si v-am scris toate acestea cu lacrimi in ochii, am uitat sa si precizez ca tata nu m-a batut niciodata si el ma lasa afara cand mergeam la el ma lasa cu verisoara mea care o iubesc din tot sufletu si mereu ma intelege chiar daca uneori ne-am mai certat. Cum v-am spus toate acestea sper sa nu se trezeasca vreun prost si sa zica : - Vaai ce poste inventata, nu e deloc inventata! e chiar povestea mea care o traiesc. Si va rog sa ma scuzati daca am gresit gramatical dar mi-e frica sa nu ma prinda mama scriind astea. Multumesc mult si sper sa-mi raspunda cineva intreg la minte. ( Scuzati categoria n-am gasit Familie & Relatii )

2 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Cred că mama voastră a greşit foarte mult deoarece face diferenţe între voi doi şi va pus să vă certaţi cu taţii voştri.
Uite, părerea mea este că ar trebui să vorbeşti cu fratele tău, să-i explici ce te deranjează, spune-i că eşti mereu tristă şi poate te va înţelege şi te va sprijini.
Vezi şi tu când e mama ta în toane mai bune, să fie calmă şi veselă şi mergi la ea, spune-i că nu este corect deloc ceea ce face, că sunteţi amândoi copiii ei şi ar trebui să vă iubească în mod egal.
Spune-i că îţi doreşti din tot sufletul o bicicletă şi mai multă libertate că doar eşti copil şi e vacanţă, iar acum e perioada când orice copil se simte bine.
Nu mai plânge, ştii cum e, azi poţi fi trist dar mâine poate răsări soarele.
Pa-pa.

| AlexaaAle a răspuns:

Mama ta are dreptate cand nu iti cumpara ce vrei, cand nu te lasa afara si chestii din astea pentru ca ai doar 10 ani.Eu la 10 ani nu stiam ce e ala telefon sau laptop. Vrea sa te protejeze
In ceea ce priveste bataia nu sunt de acord sa te bata asa, acum nu zic ca nu te cred dar am impresia ca exagerezi putin.
Daca te intelegi asa bine cu tatal tau de ce nu il rogi sa te ia la el acasa. vorbeste cu el si incearca sa ii poestesti si lui ce face mama ta si daca iti e frica de ea roaga-l pe tatal tau sa nu ii spuna pentru ca iti e frica. Sper ca te-am ajutat :*