| idk45 a întrebat:

Sunt in a 6a și o sa credeti ca sunt doar un copil cu ce voi scrie ma jos, dar va pot spune ca am o gandire mult mai matura decat o au unii de 16, sa zicem.
Prietena mea cea mai buna a zis ca se va muta in Anglia si ma simt nedreptatita, sincer. De cand ma stiu am invatat engleza, gândindu-ma ca parintii ma vor lua de mana si vor zice „Hai sa ne mutam in Anglia.", dar bineinteles nu a fost asa.
Citesc carti in engleza, scriu in engleza mai mereu, de vorbit la fel.
Vara trecuta am fost in Londra și când am intrat in oras m-am simtit ca acasa. Ca si cum aia era casa mea, in nicun caz Romania si când am plecat mi-am lasat o parte din inima acolo. Mereu imi aduc aminte de momentele petrecute acolo si imi dau seama ca voi ajunge acolo în cel mai bun caz...la facultate. Ea, bff, i se da totul pe tava. Nu stie mai deloc engleza și prima oara credea ca Londra e o tara...
Imi doresc MULT prea mult sa ma mut acolo, daca nu acum, macar la liceu, dar ar fi greu, asa ca pana la 18 ani voi sta ca o pasare in colivie care vrea sa zboare spre casa. Parintii cu singuranta nu vor vrea, in schimb ai ei au intrebat-o și a mai pus si conditie...Mi a zis ca tatal ei nu poate sa renunte la job si sa se mute ea si cu mama ei, iar tatal ei sa ramana acolo, dar cand am fost in tabara timp de 7 zile plangea dupa el. Mi-a spus ca atunci cand va putea el parasi tara, slujba il obliga sa nu, atunci când se pensioneaza ea va avea intre 18 sau 20 de ani si se va putea muta singura, dar nu intelege. Cand va implini 18 ani nu i se va pune la dispozitie o camera de bani. As vrea din tot sufletul sa ma mut acolo, sa ma simt acasa cat mai devreme. Stiti sugestii cum sa ii conving pe parinti ca acolo ne va fi mai bine?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Zici ca esti matura dar ai o atitudine specifica varstei... Extrem de egoista.
Asteapta pana la facultate si zi-le parintilor tai sa stie sa inceapa sa stranga bani ca viata acolo e foarte scumpa. Dar vezi asa ceva? Nuu, tu ai impresia ca e ca-n desene, ai chef sa te muti, gata, maine ai bani tot sa te muti.
Sa nu mai zic, sa fii geloasa pe prietena ta ca ea se muta si tu nu? Vai, oribil. Mai bine nu mai ziceai de faza cu maturitatea, nu ai pic de maturitate si te asigur eu ca n-ai gasi o fata de 16 ani cu asa ceva (Ca tot ai facut o comparatie) doar daca e printesa rasfatata ce primeste totul la bot, si presupun ca nu esti chiar la nivelul ala.

| Violleta2022 a răspuns:

Doamne ce copil esti!
Tu crezi ca daca stii engleza mai bine decat ea, esti mai indreptatita sa ajungi in UK, mai mult decat ea, ei bine, te inseli, asta nu denota decat cat de mult o poti invidia pe fetita aia, ca are niste facilitati pe care tu nu el ai, deci, nu-i inteligenta in cazul tau, ci invidie!
Daca inveti extrem de bine si ajungi la olimpiade internationale cu note foarte mari, vei fii remarcata si de UK si probabil ca iti vor oferii o bursa de studii acolo, dar pana atunci, ai de invatat de 10 pe linie si de mers la olimpiade internationale!
O alta varianta este ca parintii tai sa obtina CONTRACTE LEGALE DE MUNCA acolo, ca sa te poata lua sa studizi acolo.
O a 3-a varianta este: in cazul in care parintii nu vor sau nu pot muncii in UK, sa stranga banii si sa te trimita la facultate acolo. suma este in jur de 20-30.000 lire/an pentru fiecare an de faculatate, plus bani pentru cazare, masa si intretinere,
Deci, parintii tai trebuie sa-tia sigure minim 50mii lire/ pe an pentru a te intretine la faculatate in UK, sau orice alta tara occidentala.

| Violleta2022 a răspuns:

Am vazut ca FB-ul tau este deja modificat cu UK ca locatie, dar asta este doar un vis de copil si atat!
Nu-i rau sa visezi, dar este rau sa fii rautacioasa si sa invidiezi alte fetite, pentru ce au, sau ce oportuniatti au.
Ai si tu variante sa ajungi aoclo, prin propriile tale puteri, daca inveti de nota 10 si ajungi sa iei note mari la olimpiadele internationale.
Trebuie sa-ti spun ca mediile de la olimpiadele locale nu au nici o semnificatie pentru facultatile internationale, iar ca sa le atargi atentia si sa iti poata oferii ei ceva, trebuie sa te faci remarcata prin olimpiade si premii internationale.
Asta esti tu, nu?
https://www.facebook.com/dumitrescu.crina.73

Sfatul emu este sa te comporti frumos cu fetita aia, ca nu se stie cand isi invita prietenele la ea in vacanta si daca esti rea si invidioasa, s-ar putea sa nu ajungi s ao vizitezi in UK.

| idk45 explică (pentru Violleta2022):

E cea mai buna prietena a mea si te asigur ca ma comport mult mai bine decat crezi.
p.s: nu e facebookul meu, e al unei prietene si m-a lasat sa ii folosesc datele pentru ca eu nu am Facebook si dura destul de mult sa imi fac cont.
oricum, multumesc de sfaturi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru idk45):

Este foarte urat ceea ce ai facut. daca prietena ta te-a lasat sa-i folosesti contuld e FB, cum ai indranit atunci sa-ti faci cont pe TPU cu numele si poza ei?
Tu nu ai bun simt? Cum te dai drept ea?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot ce ai scris tu acolo denota ca esti doar un copil si ca nu ai deloc o gandire matura.

faptul ca tu vrei ceva nu inseamna ca e si realizabil atunci cand il vrei

daca tu stii engleza nu inseamna ca parintii isi vor da toata viata peste cap doar sa va mutati in Londra. Te ai gandit ca poate ei nu au ce sa faca acolo? Te ai gandit ca ei au muncit ani intregi sa isi faca un rost in Romania si nu le arde sa lase totul?

Si gelozia pe altii care ajung in Londra arata si mai mult lipsa de maturitate pe care crezi ca o ai

Ai 12 ani, ai o viata la dispozitie sa ajungi in Londra daca vrei

| OldSoul a răspuns:

Toate la timpul lor.
Acum pentru tine e mai mult un orgoliu, esti oarecum invidioasa ca ea ajunge acolo si consider ca nu ar merita.
Dar nu mereu e asa cum pare.
Cine stie, poate scopul tau e sa ajungi in Anglia prin propriile forte.

| Deaad a răspuns:

Nu ești deloc matura.
Mai lasa egocentrismul asta al tau de clasa a 6-a.

| Miss25JK a răspuns:

Asteapta pana la 18 ani mai bine, pe parcurs e posibil sa iti schimbi dorintele.