| Raresh777 a întrebat:

sunt in clasa a 8 a iar examenul de capacitate este pe cale sa se desfasoare!
Vreau sa mentionez ca am lucrat la mate si romana timp de 3 luni pentru a ma baza ca pot lua o medie buna dar pe zi ce trece simt ca nu sunt pregatit, uneori gandesc ca totul va fi bine iar alteori ma gandesc la ce e mai rau posibil!
Stiu ca materia examenului e din semestrul 1 si nu trebuie sa imi fac mare grija dar simt ca nu vreau sa gresesc!
La teze / teste / simulari am mari emotii apai la examen sad.
Ma simt tot mai trist si mai demoralizat deoarece nu vreau sa imi dezamagesc parintii!
De asemenea cand ma emotionez la teze sau teste deseori gresesc pentru ca nu ma pot concentra, apai la examen ce sa mai zic!
Toata lumea zice ca se da numai din sem 1 si nu e mare bataie de cap si nu zic ca sunt bata, m-am pregatit zi de zi dar simt ca emotiile si presiunea aceasta ca toti au incredere in mine si ca voi lua o nota mare ma da peste cap, nu stiu ce sa fac sau cum sa ma linistesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Crescent a răspuns:

Buna! Am trecut prin exact acelasi lucru anul trecut. Inainte de toate, vreau sa iti spun ca nota pe care o iei nu arata cat de destept esti. Eu una, am avut 9, 39 media pe clasele 5-8. Iar pentru examen am invatat o gramada. Cand au venit rezultatele, ghici ce? Nota la romana era foarte buna, dar cea la mate era exact opusul. Pana la urma, media mi-a fost trasa rau in jos cu nota aia. Nu am spus toate astea ca sa te descurajez, ci din contra. Parerea mea e ca examenul de anul asta o sa fie usor, dat fiind ca e doar materia din semestrul intai, dar, cum ai zis si tu asta nu te ajuta. Ceea ce vreau sa spun e, ca nota asta nu iti dirijeaza toata viata. Cu siguranta vei intra la un liceu si vei avea sansa acolo sa iei note bune pentru bac. Acela e cel mai important examen. Nu stiu daca te-a ajutat cu ceva ce am scris aici, dar vreau sa iti mai spun odata ca notele nu arata cat de destept esti, iar cei din jurul tau ar trebui sa te inteleaga pentru ca stiu cine esti si de ce esti capabil

1 răspuns:
| ancaval a răspuns:

Dacă ție frică de examenele de la școală, ce să mai vorbim despre examenele vieții?