| Maryaanne a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si vreau sa urmez mai departe un liceu cu profil de stiinte ale naturii-bilingv engleza. Puteti sa-mi spuneti cum e proba de admitere si in ce consta? P.S.Am auzit ca din clasa a 12-a nu se mai face matematica.Atunci,din ce materii se va da bac-ul?

Răspuns Câştigător
| GeorgyiIone a răspuns:

Si proba pentru examenul biligv consta intr-o proba scrisa si una orala.Proba scrisa consta in 3 sau 4 exercitii(nu mai stiu sigur cate erau). La un exercitiu trebuie sa alegi cuvantul care se potriveste din text( la acel exercitiu ti se vor da cuvintele si tu doar trebuie sa alegi pe cel bun). La alt exercitiu trebuie sa pui tu cuvantul care ti se pare bun.La alt exercitiu trebuie sa rescri niste propozitii.Si la proba orala vei trage un mic biletel cu un text destul de usurel si cu vreo 4 intrebari. Tu trebuie sa raspunzi la intrebari si le vei citi in fata unor profesori.Acei profesori iti pot pune si ei vreo 2 intrebari in legatura cu acel text ( sa-ti dau un exemplu. Daca textul acela este despre somn te poate intreba care ore dormi noaptea). La proba orala poate se iti vina si o imagine pe care trebuie sa o descri. Sper ca te-am ajutat happy

2 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Ba da, se face matematica, si o vei da si la Bac sad

| GeorgyiIone a răspuns:

Vei face si in clasa a 12-a matematica si la bac vei da romana, mate si o proba la alegere (bio, chimie sau fizica)