| laurasandu a întrebat:

Sunt in clasa a 8a si am multe dubii in legatura cu profilul pe care il voi alege pentru liceu. Vreau sa exclud din start mate-info, chiar daca ofera cele mai multe posibilitati dupa terminarea liceului. Elimin acest profil deoarece matematica, fizica si biologia nu sunt punctul meu forte.

As vrea sa ma fac profesoara de engleza sau romana si as fi vrut sa stiu daca trebuie sa intru neaparat la pedagogic pentru a putea fi profesoara.

Răspuns Câştigător
| Teo29 a răspuns:

1. E foarte bine ca alegi profil uman, este important pentru ca ai bac-ul usor si se axeaza pe ce vrei dupa sa profesezi.

2. Nu e obligatoriu profil pedagogic, mergi la filologie, stiinte sociale dar sa depui la mai multe licee. Daca nu iti va placea unde intri te poti transfera usor de la uman-uman intre licee.

Cand vei fi la facultate sa faci si modulul DPPD ca sa poti deveni profesoara ( iti zic de pe acum ca nu te invata nimeni atunci sa te inscrii din primul an si la asa ceva, fara de care nu vei putea deveni profesoara ).

Succes

3 răspunsuri:
| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Buna... nu trebuie sa urmezi profil pedagogic pentru a putea fi profesoara. Poti sa mergi pe filo sau stiinte sociale. Mai departe sa urmezi facultatea de literej... te pot ajuta si cu numarul de ore sau ce materii se studiaza.

| laurasandu explică (pentru VreauSaFiuMilitar):

Nu am nevoie de numarul de ore si ce materii se studiază, m-am interesat deja pentru astea, dar mersi mult.

| laurasandu explică:

Am uitat sa mentionez faptul ca vreau sa dau la filologie pentru ca ma pasioneaza literatura foarte mult, plus ca dau bilingvul.