| InnaArkane a întrebat:

Sunt in clasa a 9 -a la profil uman. Am note destul de bune de la 7 in sus la toate materiile mai putin la matematica, fizica si chimie... materii de profil real. mda, nu am ce sa zic. Pe mine personal nu ma deranjeaza acest lucru, la matematica trec cu media 6, la fizica si chimie cu 5. Avand in vedere ca nu sunt corigenta sunt multumita. Problema mea este mama. Ea considera ca eu nu vreau sa invat. Nu vrea sa inteleaga ca nu am nici un strop de inclinatie spre aceste materii. Este adevarat ca la matematica am obtinut o nota mare in examenul de capacitate si asta datorita meditatiilor insa la fizica si chimie sunt praf. La chimie m-as putea indrepta dar la fizica...profesorul este batran si petrece mult timp din ora uitandu-se pe pereti sau in gol stand degeaba iar cand dicteaza o face numai pentru el. Este cu spatele la noi bagat tot in tabla si mormaie acolo incet. Deoarece mama a fost olimpica universal(la toate materiile) nu pricepe cum este sa nu intelegi ceva sau sa nu te pricepi. Pentru ea neintelesul sau neinvatatul sunt totuna. M-am saturat sa o aud cum tipa la mine din pricina acestor note.Cum sa ii explic ca eu incerc dar nu inteleg?

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu ai cum, pentru ca ea are dreptate: neintelesul este rezultatul neinvatatului la timpul potrivit.

| Voidwithin a răspuns:

Esti mama ta?
Tu poti face performanta in alte domenii.
Oricum eu am avut multe lectii in generala pe care le stiam ca-n palma dar le-am uitat din trei motive :
1.Neinteresante(e greu pentru creier sa retina ceva ce i se pare plictisitor si inutil la acel moment)
2.Pana acum nu mi-au folosit(daca era ceva ce foloseam des, atunci era imposibil sa le uit, trebuie repetate zilnic)
3.Nu m-au dezvoltat pe plan personal, (uita-te sa vezi cati tineri termina liceul si habar nu au ce meserie vor urma).
E posibil sa considere unii ca am gresit la punctul trei, dar asta e pararea mea.
Fa ce-ti place, ca atunci cand faci sa o faci cu interes si sa evoluezi pe planul respectiv.
Daca conteaza sa stii ca si eu tot la uman sunt.

| Katherine20 a răspuns:

Mama ta ar trebui să înțeleagă cu te-ai dus la profil uman cu un scop, pentru a te axa pe materiile la care te pricepi. Până la urmă, ce rost are să ai note de 8, 9, 10 la materiile care nu te vor ajuta mai deloc pe mai departe? happy