| VasileMoldova a întrebat:

Sunt in Italia din aprilie anul trecut. Totul este nou pentru mine dar mai ales scoala. Sunt la liceul linguistic in clasa prima secondaria si am 14 ani. La inceput m-am speriat de notele pe care le dau. La inceput primisem 8 la germana 8 la engleza. Dupa au inceput notele de 6. Eram foarte trist si suparat in acelasi timp. Astfel mi-am dat seama ca profesorii sunt glumeti dar si foarte stricti. Dupa am vazut si primul 4 si 5. 4 la latina si 5 la istorie. M-am speriat din nou. Nici acum nu inteleg latina epica antologia. Stiam ca in semestrul urmator va trebui sa ma stradui mai mult si sa invat mai mult mai ales la latina, istorie si matematica. In Romania imi placea Istoria cred ca era singura materie scolara( sper ca am zis corect) care chiar imi placea. Mergeam cu mare placere la ore. Chiar in ultimul an in care mai eram in tara la istorie nici nu trebuia sa invat mult. Nu ca imi era lene dar eram foarte atent la orele de istorie( mai ales daca era vreo tema ce sa ma atraga) si am avut noroc de o profesoara wow. Ok ma lungesc prea mult. Deci stiam ca am nota insuficienta( nota minima pentru a trece clasa e 6) la latina si istorie. Eram speriat( din nou) pentru ca nu mi s-a mai intamplat sa am note asa mici. Si ce e mai rau( si e vina mea cum e vina mea si la cele mentionate mai sus) e ca cu o saptamana ( scuzati pentru cacofonie) inainte de vacanta de iarna m-am molesit. Nu prea invatam chiar daca saptamana aia aveam aproape in fiecare zi cate un test. Si imi pare rau ca am facut asta. Am fost un MARE PROST! M-am uitat acum in catalogul electronic si am aflat ca la matematica si engleza am 4, 50( la test). Acum mi-a mai ramas sa aflu la franceza si latina( ceea ce ma sperie cel mai mult, de fapt amandoua ma sperie). La matematica daca fac media imi iese 5.9 ceea ce am inteles ca e 6 deci e ok. La engleza imi iese 6.50 ce nu se rotunjeste. Sunt sigur ca nu o sa am 6 la 2 materii latina la care la test mi-e frica ce o sa iau( dar mai ales pentru ca nu stiu sa traduc frazele in latina) si istorie la care am 2 de 6 si un 5.Profesorul de istorie chiar e foarte strict. Sper sa nu se mai adauge vreuna in lista asta. Oricum este vina mea ca am asa rezultate( ca pana la urnma eu invat). Voi da tot ce am mai bun semestrul viitor sa ma corectez. Intrebarile mele sunt: 1. Ce credeti despre mine( din ceea ce am scris). Puteti sa spuneti ca sunt prost poate chiar aveti dreptate. 2. Voi cum va descurcati cu scoala in Italia? 3. Daca mai e cineva care invata in Italia si vrea nu stiu sa vorbim etc. P. S raspundeti doar la care vreti nu e obligatoriu la toate( am impresia ca nimeni nu va citi si îi inteleg). Oricum astept cu nerabdare raspunsul cuiva. O seara frumoasa si sarbatori fericite va doresc la toti. Imi cer scuze pentru greselile gramaticale.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca esti prost deloc, cred ca esti puturos/lenes si cred ca poti schimba situatia in care esti, chiar de maine.
Trebuie multa ambitie sa inveti si sa-ti corectezi notele, dar o poti face, pentru ca nu esti un copil prost.
Scoala din Italia este foarte slaba, comparata cu cea din Romania si asta ar trebui sa te ambitioneze sa-ti dovedesti tie, ca esti foarte capabil sa iei note mari, cum luai si in tara.

| VasileMoldova explică (pentru Violleta2022):

Multumesc. Asta chiar m-a motivat. De maine va incepe scoala in Italia si ma voi stradui mai mult. Chiar daca nu stiu inca cum sa ma focusez total pe teme adica incep sa invat si dupa 1 ora 2, 3 nu mai vreau sa invat. Vad ca nu-mi intra in cap informatia ma enervez si dupa nu ma pot concentra. Ce as putea sa fac?

| Violleta2022 a răspuns (pentru VasileMoldova):

Elimina din camera telefon, TV, tableta, PC si orice te poate distrage de la invatat si focuseaza-te pe invatat.
Ar trebuii sa te ambitionzi si sa dovedesti tuturor, inclusiv tie, ca est un copil destept si ca poti sa-i depasesti cu usurinta.
Se pare ca acum profesorii te-au luat de prost, daca ploua cu note mici si foarte mici.
Chiar nu mai este de joaca si este pacat, ca un copil inteligent sa ajunga de rasul unora atat de slabi, precum italienii.

| VasileMoldova explică (pentru Violleta2022):

Azi a aflat mama mea. Am 4 de 4 si un 5 ( o sa am inca un 4 la latina) sunt mort. Ea crede deja ca voi fi repetent. M-a certat( ceia ce este si normal). Acum chiar ma simt prost?

| Violleta2022 a răspuns (pentru VasileMoldova):

Sa vezi cum este sa ajungi al sfarsit de an scolar si sa fii in prag de corijenta la cateva materii... ca nu ai timp sa te pregatesti la toate, atata vreme cat nu inveti tot anul.
De ce ai ajuns in situatia asta?
Probabil prea multa joaca pe gamming si nepasare pentru scoala.
Mai ai cateva luni sa te redresezi, inainte sa pierzi anul scolar. Pune mana serios pe carte si roaga-o pe mama ta sa puna jocurile si PC-ul tableta si restul, sus pe sifonier si sa ti le dea la vara, duap ce se termina scoala.
Eu daca eram in locul mamei tale, ti le luam imediat pe toate si chiar nu ti le mai dadeam pana la vara.

| VasileMoldova explică (pentru Violleta2022):

Inteleg. Ai dreptate.broken heart((. Mai bine nici nu intrebambroken heart((

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ceea ce nu-ti place nu iese in note bune, prin scoli se preda multe chestii fara rost si va strica mentalitatea psihic. In finlanda aia invata printr-o metoda de joaca - psihologica fara complicatii si e mai usor fata de sistemul european de aia ies asa destepti cand ajung la varsta maturitatii.