| UchihaItachi1303 a întrebat:

Sunt intr-o depresie destul de serioasa de cam 6 luni. Sufar de anxietate si sunt foarte des jignit la scoala si chiar si batut. Tot timpul vin acasa cu dureri de spate, maini, picioare, etc. Tot timpul am urme de la loviturile care le primesc in fiecare zi, iar atunci cand ii rog pe acesti indivizi sa nu ma mai loveasca, ei spun ca "Nici macar nu am dat tare!". Si din cauza asta sunt si in depresie, pentru ca multa lume isi bate joc de mine fara motiv, iar eu daca raspund la aceste injurii de multe ori, ajung sa fiu batut si mai tare. Ce-as putea sa fac sa scap si de depresie, dar si sa nu mai fiu batut?

Răspuns Câştigător
| ℓαυяα a răspuns:

De ce nu ceri ajutor? Vorbește cu părinții tai, sigur te vor ajuta. Ei nu te văd ca vii bătut de la scoala? Nu este normal sa fii bătut. Dacă nu se poate rezolva vorbind cu acele persoane, muta te la alta scoala dar nu te complace in situația asta, caută o rezolvare! Bafta.

| UchihaItachi1303 explică (pentru ℓαυяα):

Am cerut ajutor la toata lumea, si da, parintii mei vad ca vin batut de la scoala, si le spun, dar la acei indivizi le-a fost scazuta nota la purtare si tot nu s-au potolit, unul din ei chiar a fost lasat repetent. Am incercat sa vorbesc cu ei sa inceteze, sper sa se potoleasca. Mersi oricum.

| ℓαυяα a răspuns (pentru UchihaItachi1303):

Poate Reușești sa te muti la alta scoala atunci. Sper sa se rezolve happy

| UchihaItachi1303 explică (pentru ℓαυяα):

Poate o sa reusesc. Multumesc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu raportezi bataile si atacurile colegilor la diriginet sau directorul scolii?
Tot ce se intampla la scoala, ai obligatia sa raportezi acolo!
ori spune parintilor sa vina la scoala sa vorbeasca cu dirigintele.

Pana atunci, SUNA de urgenta TELEFONUL COPILULUI:116-111 sau instaleaza-ti aplicatia asta si vorbeste cu un psiholog. vei rpimii ajutor garantat!
Telefonul este gratis, deci, nu te stresa ca tu nu platesti nimic, doar suna!
https://www.tpu.ro/......116111-ro/

| Donsavas a răspuns:

Depresia se trateaza la doctor! Trebuie să te întărești cu tratament. Fără imunitate,"microbii" te vor ataca mereu!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!