| Catalina226 a întrebat:

Buna, TPU! Sunt la facultate in anul I. Daca nu reusesc in timpul anului la sesiuni sa adun numarul de credite necesare pentru a trece in anul II, mi se mai da "a doua sansa" in toamna la restanta sa adun aceste credite(48)? Funda pentru cine imi explica cel mai frumos. Multumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiind anul intai, daca nu-ti iei examenele pierzi nu doar anul ci si facultatea!
Nu-ti fa probleme, ca nu toti trebuei sa faceti facultati daca nu puteti.
Poti face o post-liceala, sau un curs de meserii si ai scapat de stres si invatat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, creditele obtinute in sesiune de restante se considera la finalul anului

| MrSnow a răspuns:

Nu există un număr de credite ca să treci în anul II, oricum vei trece dacă vei avea puține
Diferența e să nu rămâi cu restanțe să se adune că poți ajunge să ai restanțe din anul I pe anul III, diferența la credite e că cu cât vei avea mai multe cu atât ai șanse la burse, să ajungi la buget, să ai drept la cămin pentru anul II în cazul tău
Aici nu există corigențe
Dar învață, nu avea restanțe sau măcar încearcă și ai grijă să nu ai refaceri
Te va costa bani
Baftă