| KameliaKq a întrebat:

Buna TPU sunt noua aici! Deci am sa va scriu primea mea intrebare.
De ceva timp mi se intampla ceva ciudat si aici ma refer la faptul ca nu reusesc sa adorm si imi apare o stare de paralizie a muschilor adica nu ma pot misca, nu pot tipa, nu pot face absolut nimic si simt o frica, imi simt inima cum imi bate foarte tare am senzatia aceea ca cineva sau ceva e langa mine ca vrea sa-mi faca rau. Apropo a inceput sa mi se intample din ce in ce mai des iar asta ma sperie cel mai mult.
Ma puteti ajuta cu cateva raspunsuri? Vreau sa inteleg ce se intampla. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

In timpul somnului muschii nostri sunt foarte relaxati, "paralizati". Paralizia in somn apare in momentul in care incerci sa te trezesti in acea faza a somnului, mintea ta e treaza, dar corpul nu vrea sa coopereze cu ea. Atunci e posibil sa apara si halucinatii, adica sa simti o prezenta straina in camera sau sa iti fie extrem de frica de un anume lucru. Trebuie sa incerci atunci sa te linistesti si sa nu iti induci singura anumite idei, cum ca e cineva langa tine de exemplu, pentru ca iti faci rau singura.
Te odihnesti suficient? E posibil sa apara din cauza oboselii, dar sa stai linistita, foarte multi oameni trec prin asta, desi nu prea o spune nimeni

4 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Nu reusesti sa adormi sau te trezesti in timpul noptii patind asta? Din ce spui tu pare a fi paralizia in somn, e foarte foarte neplacuta

| KameliaKq explică (pentru anamariarot):

Ai idee de ce se intampla asta? Adica eu m-am documentat putin dar tot nu reusesc sa inteleg care e cauza deoarece pe un site am citit ca demoni

| anamariarot a răspuns (pentru KameliaKq):

In timpul somnului muschii nostri sunt foarte relaxati, "paralizati". Paralizia in somn apare in momentul in care incerci sa te trezesti in acea faza a somnului, mintea ta e treaza, dar corpul nu vrea sa coopereze cu ea. Atunci e posibil sa apara si halucinatii, adica sa simti o prezenta straina in camera sau sa iti fie extrem de frica de un anume lucru. Trebuie sa incerci atunci sa te linistesti si sa nu iti induci singura anumite idei, cum ca e cineva langa tine de exemplu, pentru ca iti faci rau singura.
Te odihnesti suficient? E posibil sa apara din cauza oboselii, dar sa stai linistita, foarte multi oameni trec prin asta, desi nu prea o spune nimeni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ar trebui sa vorbesti cu mama ta sau sa te duca la psiholog nu ştiu ce sa zic

| AdrianTzar a răspuns:

Salut Kamelia. Poate ți-ai schimbat brusc stilul de viață, sau poate ai fost marcată de vreun moment recent si nu ai observat, sau vrei să treci peste acele emoții fără să le trăiești. Spune ne mai multe, pe privat.