| anonimulmut a întrebat:

Bună, TPU! Știu, sună penal, dar am nevoie urgent de 1000 de lei. Fac rost de aceeași bani până la începutul lui noiembrie. Are cineva idee de unde fac rost de banii ăștia până atunci? Un credit, ceva la 18 ani?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 18 ani nu-ti da nimeni credit bancar!

Cauta bani la parinti, prieteni si rude, fiindca camatarii iti rup mainile sau picioarele, daca nu-si primesc banii cu dobanda mare, pana la data cand considera ei ca trebuie sa-i inapoiezi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ifn. Instituții financiare non bancare. Încearcă.

| Catrice a răspuns:

Părinți,frati,surori,rude,prieteni,vecini.

| anonimulmut explică (pentru Catrice):

Nu am la cine să apelez...

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Poti intreba pe la restaurante/cafenele daca ii poti ajuta cu cate ceva si sa te plateasca pentru asta.

| haileewatson a răspuns:

Vinde ceva din casa, niste electronice sau electrocasnice care nu iti mai trebuie. Altfel n-ai cum, decat sa te imprumuti.

| Ariana131 a răspuns:

Poți sa faci un credit de nevoi personale, dar cred ca ai nevoie de o adeverință care sa arate ca ai un venit și ca poți plăti ratele. Nu știu sigur, cauta pe site-urile unor bănci, sau doar sa ceri împrumut unui prieten sau rude

| anonimulmut explică (pentru Ariana131):

Și cum fac rost de această adeverință? Am de luat niște pani fix pe 2 Noiembrie și îmi caut de muncă, am depus 3 dosare în mai multe locuri. Am încetat activitatea de muncă acum două săptămâni și nu am de unde să fac rapid rost de o mânuță de bani. Îi pot da înapoi până pe 5 noiembrie dar o urgență acum...