| Aly64 a întrebat:

Buna TPU happy
Tot vad pe facebook la 'Relationship Status' 'In an open relationship' sau, in romana, 'Intr-o relatie deschisa'.
Intrebarea mea este urmatoarea :
Ce inseamna o relatie deschisa?
Ma refer in contextul de mai sus.
Care este diferenta intre o relatie si o relatie deschisa?
Multumesc anticipat. Dau fundita.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

O relatie deschisa (libera) este atunci, cand partenerii (cei doi implicati in aceasta relatie) au stabilit de comun acord, ca au voie sa se intalneasca si cu alte persoane, adica fidelitatea (fizica) nu este obligatorie. De cele mai multe ori este: sau o relatie bazata mai mult/doar pe sex, sau una care a depasit barierele fizice, tot ce tine de gelozie, posesivitate; in care fiecare are o incredere deplina in sentimentele celuilalt si nu pune mare pret pe relatiile fizice, adica sexul este foarte bine delimitat de tot ce tine de sentimente (cel putin asa imi explic eu).