| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU.
Trec prin o perioadă destul de delicată.
Eu nu am părinți, bunici, prieteni, cunoștințe etc.
Am doar un iubit sau aveam..pentru că acum 2 zile ne-am despărțit ( din cauza lui), încă vrea să copilărească ( singur ) si locuiam împreună ( la el)...mi-a spus să plec in câteva zile, fara sa se gândească la mine ca eu chiar nu am pe nimeni, ma rog un om fără suflet.Am încercat să mă angajez ca să ma pot întreține singura dar m-am lovit de refuzuri pentru că am doar 8 clase si nu e atât de simplu.
Apelez la voi pentru un sfat, chiar nu stiu ce sa fac in situația asta, cum sa procedez si pe ce drum sa o apuc? Precizez ca am 22 de ani. Ms mult pentru eventualele comentarii.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare rau pentru situatia ta. Sa stii ca mereu se intampla ca persoana pe care o consideri speciala sa iti faca o figura si te lasa cu gust amar. Dar gandeste-te ca un sut in fund mereu este un pas inainte in viata.

Si in ciuda studiilor tale sa stii ca scrii destul de corect, fata de altii cu liceu si facultati.

Iar ideea ca nu te poti angaja pentru ca ai doar 8 clase nu este o problema prea mare. Eu am 28 ani, am doar 6 clase si o scoala pe care o continui acum. Poti sa dai o citire peste intrebarile mele de pe TPU. Lucrez, dar nu e ceea ce imi doresc eu si chiar vreau mai mult de atat.
Nu stiu din ce oras esti, dar cu 8 clase te poti angaja in bucatarie sau ospatarie si tot la locul de munca iti poti face si calificarea. Bine, acolo unde angajatorii accepta calificarea la locul de munca.
Bineinteles, poti merge si la AJOFM si pot sa iti gaseasca ei ceva de munca. Tot prin AJOFM poti face curs de calificare gratuit in domenii in care studiile se incadreaza.

Suntem noi fara prea multe studii, dar asta nu inseamna ca suntem si uitati de societate. Imposibilul nu exista. Si nu uita ca " pe omul cu suflet bun, D-zeu nu lasa in drum".
Nu uita ca iti poti continua si studiile. Dupa cum am spus, eu imi continui scoala si oarecum m-am reinscris la scoala din clasa a IV a happy. In anul anul 2016 a fost asta. Programul se numeste A Doua Sansa si prin acest program poti continua pana la 10 clase. In plus, pe langa asta, si de aici poti sa te alegi cu diploma in bucatarie sau ospatarie pentru ca exista colaborare intre scoala generala, liceu teoretic si cateva localuri unde poti invata despre ospatarie/bucatarie.
Dar programul exista numai in anumite judete din tara. Nu stiu din ce oras esti tu, dar eu sunt din Brasov.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Continua sa-ti cauti de lucru, nu prea ai ce altceva sa faci.

| romeo78 a răspuns:

Las mesaj privat.

| ywar a răspuns:

Asta ar trebui sa te intareasca. Dumnezeu ne da incercari pe care le putem trece prin credinta, infinita smerire si multa rabdare. Fa un curs care sa te ajute pe mai departe... bucatar de ex. si apoi cauta-ti de lucru undeva unde vei creste. Fiecare dintre noi merita o sansa si o mangaiere.
Cat despre el nu poate fi vorba ca ti-a fost vreodata prieten. Curand va avea parte si el de reversul medaliei. Dumnezeu stie ce face cu fiecare si ne scoate din vietile noastre persoanele care nu merita atentie, prietenie, iubire. Lasa-l sa plece.