| LarisaLarryxoxo a întrebat:

Va rog din suflet sa cititi pentru ca am mare nevoie de ajutor si de sfaturile voastre.Sa va povestesc mai intai.Am intrat la un liceu foarte bun de la mine din oras la profilul mate-info. Am ales acest profil deoarece imi place informatica(cu toate cu nu am facut macar o ora in viata mea in scoala gimnaziala) si am fost sfatuita sa vin la mate-info de foarte multe persoane, unele mi-au spus din proprie experienta.In scoala generala eram buna la matematica dar eu cred ca din cauza ca profesoara noastra ne dadea mereu teze si teste la nivelul clasei noastre (adica un nivel foarte scazut as putea zice, deci erau foarte usoare).Ei bine eu invatam mereu si bineinteles ca luam note mari. Apoi in clasa a 8-a am inceput sa facem foarte multe teste si variante din cauza examenului.Pentru viitor nu am vrut sa aleg mate-info pentru ca am stiut ca va fi foarte greu iar eu nu eram sigura ca ma voi descurca, dar apoi am vazut ca am luat o nota destul de mare la examen la matematica pe puterile mele si asta mi-a dat putin mai mult curaj sa incerc.(am luat nota 8).La inceputul vacantei de vara atunci cand toti eram in cautarea unui liceu, am fost sfatuita sa merg la liceul Mihai Eminescu Suceava la profilul mate-info intensiv info deoarece este un profil intr-adevar dur dar din care inveti foarte multe si poti merge aproape la orice facultate(si deoarece eram destul de buna la matematica si eram prima pe clasa). Ei bine PROBLEMA mea este ca abia am inceput scoala (colectiv nou, profesori noi, nou stil de predat etc.)si ma acomodez foarte greu.Nu stiu ce am, de cand am inceput liceul plang in continu deoarece cred ca am facut o foarte mare greseala cu acest profil.Mi se pare greu la inceput pentru ca unii profesori ne sperie si ne ameninta deja ca nu vom mai ramane multi pana in clasa a 12-a, apai mai incolo cand intram cu totul in materie si o sa fie si mai greu, eu ce ma fac? Recunosc ca sunt o persoana care cauta mereu calea cea mai usoara si nu prea am fost genul care sa invete deoarece la scoala mea era foarte lejer(la fizica luam note mari daca faceam nu stiu ce planse si testele erau cu caietul deschis)NU sunt nici proasta sa nu inteleg nimic, dar acest profil este singurul care imi place cel mai mult cu toate ca mi se pare extrem de greu.Eu ma tem ca o sa am mari probleme la info, mate, fizica si chimie deoarece profesorii nu explica cum trebuie si ne dau foarte mult si foarte greu de scris(cu toate ca mie imi plac aceste materii).Am incercat sa-mi impun mai multe lucruri printre care sa invat mult mai mult decat pana acum pentru a fi mai buna.Dar daca nu voi face fata? Uneori imi vine in gand sa ma transfer la un profil mai usor dar dupa asta unde ma duc? Ce fac? Parintii mei au facut atatea eforturi financiare si nu numai, pentru ca eu sa ajung aici iar eu acum vreau sa fug unde este mai usor? Nu vreau sa ma transfer. Eu vreau sa invat ca sa termin acest liceu la acest profil dar mi-e foarte frica si din cauza asta parca nu pot invata DELOC.Ce sa fac TPU? :'( Cum sa fac sa-mi fie mai usor? De unde sa invat daca profesorii nu predau cum trebuie si nu inteleg nimic de la ei.Mama a zis ca ar fi in stare sa-mi plateasca meditatii doar ca sa nu mai plang.In ultima vreme am intrat intr-o oarecum depresie, plang aproape din orice legat de acest liceu si de viitorul meu.Cred ca am nevoie de un psiholog ceva pentru ca NU MAI POT. :'( Nici macar nu pot sa dorm, nu mananc(nu am mai plans atat de mult NICIODATA).Sa ma transfer sau sa mai incerc aici.Nu as vrea sa ma transfer pentru ca parintii mei au cheltuit deja peste 100 de lei cu toate culegerile de la acest profil.Sincer as vrea sa pot invata, sa-mi fie usor iar apoi cand termin liceul sa fac o comparatie si sa ma bucur ca nu m-am transferat.

P.S. : Scuzati-ma ca am scris atat de mult dar simteam nevoia sa ma descarc si

Răspuns Câştigător
| under89 a răspuns:

Exact în aceeași situație sunt și eu, dar eu sunt la mate-info bilingv engleză.
Este cel mai greu profil, la fel ca mate-info int. info, deoarece avem cele mai multe ore (33), dăm 5 teze (noi)...
Și eu am mari probleme la mate, fizică (o urăsc, dar mi-a plăcut în clasa a VIII-a) pentru că nu înțeleg nimic. Profesorul de mate a venit și ne-a dat exerciții, din prima zi, care trebuie făcute în clasa a IX-a (pentru că sunt în cartea de mate), dar noi în a VIII-a nu am făcut acest gen de exerciții. Nimeni nu înțelege nimic. Bine, cei de la școli mai "mari", știu puțin mai bine decât noi, ceilalți, dar suntem pe aceeași linie.
Și eu am plâns, chiar nu mai suport profilul acesta. În fiecare zi am 6-7 ore. Nu ai viață, față de celelalte profiluri! Oricum, aceste 2 specializări îți oferă mult mai mult decât celelalte.
Chiar o profesoară ne-a zis că și ea are un copil de vârsta noastră și a ales mate-info simplu, pentru că "vrea să aibă viață". Și chiar așa e.
Chiar mă gândeam să mă transfer la filo-engleză, dar nu vreau să renunț la info, deși cum ai spus și tu, nu am făcut aproape deloc ore. Și la fel, profesorul nu ne-a luat de la 0, deja am început să intrăm în materie. Azi am test inițial la info, chiar sunt curioasă să văd ce ne dă, deși nu am învățat nimic.
Dacă e să te transferi, trebuie să aștepti până în sem 2 (parcă așa era).
D-abia mai vezi și tu cum e materia și vei vedea dacă poți sau nu să te descurci. La fel sunt și eu: dacă nu pot să fac față cred că o să mă transfer, deși nu prea cred.
Îți dai seama că la liceu nu o să mai ai mereu 10. Pentru facultate nu mai contează media din liceu. După cum ne-a zis și diriga noastră, trebuie să ne implicăm în activități (voluntariat etc.), să obținem diplome de participare, pe care să le punem într-un portofoliu și pe care trebuie să le păstrăm, deoarece contează foarte mult și după nota de la bac.
Aș vrea să-ți mai scriu, dar trebuie să plec. Dacă vrei mai vorbim.
Baftă

4 răspunsuri:
| kyliejenner a răspuns:

In primul rand, nu conteaza liceul sau profilul pe care il faci - poti merge la orice facultate indiferent ce faci ( bineinteles nu poti merge la Facultatea de Sport daca nu ai practicat un sport si nici la Matematica dar nu stii tabla inmultirii, dar intelegi ce zic. Eu am terminat Filo si acum sunt studenta la Farmacie. )

Pai totul depinde de tine. Daca iti doresti atat de mult sa ramai acolo, va trebui sa ridici frumusel mana in clasa si sa ii spui profesorului ca nu intelegi si sa iti explice. Zilele trec... trec... si se acumuleaza materie si daca tu nu intelegi nimic atunci stai degeaba la ore. Plus ca profesorii se vor simti incantati ca te implici si nu iti e jena sa ii intrebi ceva.

Pe de alta parte, daca nu poti face asta, atunci muta-te ori la alt liceu tot la mate-info, ori la alt profil. Nu se marita sa plangi sau sa ai atacuri de panica.

| LarisaLarryxoxo explică (pentru kyliejenner):

Iti multumesc mult pentru raspuns :*:*! happy Cu siguranta o sa tin cont de el. Ei bine cred ca pana la urma voi ramane aici deoarece nu-mi place biologia, istoria si geografia deci nu prea vreau la filologie happy.

| kyliejenner a răspuns (pentru LarisaLarryxoxo):

Be strong si nu ii lasa pe colegi sa vada cand iti e greu si cand iti vine sa plangi. Toti sunt competitivi si vor profita de slabiciunea ta. Bafta :*

| LarisaLarryxoxo explică (pentru kyliejenner):

Mersi mult :*!