| beyonce99 a întrebat:

Va rog foarte mult sa ma ajutati.
Dupa doua cresteri consecutive de pret cu 20% din pretul initial si respectiv 15% din noul pret, un obiect a ajuns sa coste cu 760 lei mai mult decat era pretul initial.
Determinati pretul initial si cel dupa prima crestere.
Plss ajutoor!

1 răspuns:
| Northern a răspuns:

Notam cu X pretul initial. Si atunci avem ecuatia : x + 20/100 ori X Notam cu y pretul dupa prima scumpire, si atunci vom avea x+20/100oriX=y,pretul ''Y'' s-a marit cu inca 15 la suta, deci avem y + 15/100ori y= 760(dat in problema). Putem obs.ca a 3 ec.(cea cu y) este ec. cu o necunoscuta de unde il putem afla pe ''y'' adica pretul dupa prima scumpire, apoi ca sa afli pretul intial il inloc. pe y in prima ec(cea in x), calculele sper sa le stii face singur.