| guiwenneth a întrebat:

Buna TPU:*Va rog tare mult sa ma ajutati cat mai multi sa aveti rabdare si sa fiti seriosi.happy multumesc.Am 16 ani,sunt zodia balanta si firea mea e bazata pe creativitate,imaginatie, desen, etc.Desi parintii mei spun ca nu sunt asa de "finuta " pe cat se asteptau ei de la o domnisoara(imi place sa fiu o persoana normala care sa nu dea impresia de domnidsoara la ananghie), orice lucru ma doboara.Sa va explic mai binetonguee timpul zilei rad,ma distrez,fac teme,cu colegii, prietenii, etc insa seara sau in anumite momente din ziua cand sunt singura intru in depresie si plang din motive care stiu ca sunt prostesti insa ma "apasa" foarte tare ca sa spun asa.Am incercat de multe ori sa nu-mi pese sa elimin chestiile acestea negativiste insa nu reusesc. spre exemplu(va rog sa nu criticati prosteste) hai ca orice fata(oke mai normala la cap) cand te uiti la un film iti place o anumita persoana pentru ca e frumoasa,modul cum se compoarta, actiunile sale, etc.Si eu cand ma mai uit la filme sau seriale imi place un personaj haios sau frumos care face actiunea si asa mai departe(un lucru important, nu exagerez ca alte fete, sa-mi curga saliva la gura si sa caut totul despre un actor sau prostii din astea de nebunalaughing)insa acum de curand ma uit la ceva videoclipuri(nu conteaza) cu niste baieti aproape de varsta mea (aceeasi oala 16-20 ani) care sunt in acelasi judet cu mine.Imi plac(din nou nu genul ce saliveaza si e nebuna dupa ei) in special pentru ca sunt mai dezvoltati intelectual ca sa spun asa spre deosebire de alti baieti din generatia asta de adolescenti,gandim la fel si avem multe lucruri in comun,insa fiind in orase diferite nu ii pot cunoaste,iar aici unde stau eu e plin de cocalari* prosti* si pitipoance* (scuzati-mi expresiilebig grin). Realizez ca e o prostie faptul ca intru in stari negativiste din motive stupide si sunt constienta insa pur si simplu nu le pot controla.Da, mi-ar placea sa-i cunosc, insa stiu ca nu se poate si accept(doar pana la urma nu sunt singurele persoane care gandesc in felul acesta ca sa-mi fie prieteni)insa tot ma simt prost de parca ceva imi "spune" si ma incapataneaza sa simt asa.Acesta a fost doar un exemplu, una dintre cele mai recente stari avute din prostie.Intrebarea mea este:ati putea sa imi dati un sfat,sugestii,ceva ca sa scap de "sensibilitatea" aceasta prosteasca? Nu de alta dar ma doare si vreau sa scap. Daca ati putea sa-mi spuneti niste metode prin care sa pot alunga,inabusi sentimentele ar fi super(nu m-ar deranja nici daca nu mi-ar pasa de nimic).Am citit o lucrare de la un doctor psihiatric renumit in care spunea ca firele ce tind spre partea creativa si nu cea exacta(avocatii, fizicienii, matematicienii etc)simt lucrurile la o intensitate mult mai mare decat o alta persoana.Cu cat o persoana este mai dezvoltata pe partea artistica cu atat se poate autodistruge mai tare.Va spun,nu fumez, nu ma droghez, nu adopt curentul emo, de mult timp am inceput sa "judec" pe propiile mele picioare, spre deosebire de o persoana care isi incepe viata si se departeaza de parinti pe la majorat sau mai incolo eu m-am "departat" de acum 5 ani(in sensul ca nu am mai fost copilul tanc care trebuia educat, certat si ajutat)parintii mei lucrand aproape tot timpul 24 din 24 m-au crescut bine si am invatat de mult timp cam cu ce se mananca viata(lucrurile importante). Stiu ca suna copilareste si chiar si eu urasc acest lucru, asa ca va rog mult sa ma ajutati cat puteti de bine, si desigur funda pentru cel mai folositor raspunshappy multumesc anticipat :*:*

2 răspunsuri:
| suMRed34 a răspuns:

Inseamna ca esti sensibila nu copilaroasa,cat despre cocalari, pitipoance si parasute, nimeni nu ii suporta, nici macar ei intre ei nu prea se suporta si tuturor ne creeaza stari neplacute, ne enerveaza.Cat despre tine, din ce am citit esti o persoana hotarata, sigura pe tine dar totodata ai carcasa tare si interiorul moale, sensibil.Asa si trebuie. Tine capul sus in viata si nu te mai ingrijora, nu este nimic in neregula cu tine! Iti doresc tot binele din lume si o viata cat mai frumoasa!

| guiwenneth explică (pentru suMRed34):

Multumesc insa eu as vrea niste sfaturi daca mi-ai putea da.Eu nu vreau sa fiu asa si dupa cum ti-am zis de exemplul de mai sus, ma supar din nimicuri si doare si nu e placut crede-ma.Ai putea sa imi dai niste sfaturi ca sa nu mai fiu ca un mulou de ciocolatalaughingiti multumesc :*(de asemenea mai astept si alte raspunsuri multumesc frumos)*