| DoamnaGasca a întrebat:

Buna TPU! Voi ce credeti despre promovarea in modeling a modelelor slabe care uneori au si operatii estetice? Oare de ce nu se discuta acest subiect? Este o problemă reală, multe fete (de obicei adolestente) ajung sa au complexe deoarece nu sunt ca modelele de pe Instagram care in poze au un corp perfect si sunt foarte emotive din cauza asta. Daca esti baiat/barbat imaginează-ți că ești o puștoaică de 14-16 ani care sta pe Instagram si se uita la modelele ei preferate si vede ca au un corp perfect fara vergeturi si celulita și începi să fii complexată că nu arăți la fel ca ea si ca nu ai atâtea like-uri la poze ca acel model sau ca nu arati la fel ca ea. Tu ce părere ai? Ar trebui să se vorbeasca mai deschis in familie si in societate despre acest subiect. Eu cred că revistele de moda si "influenceri" ar trebui să vorbeasca mai deschis despre defectele corpului cu comunitatile lor. Tu ce parere ai?
(Sunt constienta că unele companii au inceput sa promoveze aceasta idee si ca unii "influenceri" isi editeaza pozele la greu si unii chiar fac asta pentru faima, like-uri etc...) ce părere ai despre ce am scris mai sus?

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil acest still de modeling a ramas in urma in Europa, fiindca in occident au aparut deja modele normale si o categorie chiar de grasute, care fac reclame la haine pentru masuri mai mari.
Stiu ca-n trecut au fost scandaluri numeroase cu fetitele care faceau foame, lesinau sau ajungeau anorexice, din cauza dorintei de a arat "perfect" slabe pentru a satisface marile case de moda.
S-a ajuns atat de departe incat anumite fete, ajung sa fie crescute de mici in acest spirit de competitie si chiar decid sa-si scoata ultimile doua coaste (sau chiar mai multe), ca sa aiba o talie foarte subtire.
Cred ca aceste sunt ambitii nebunesti ale mamelor, care isi sustin si-si imping fetitele, de cand sunt mici sa intre in asemenea competitii, pentru orgoliul personal.

https://stirileprotv.ro/......-foto.html

| DoamnaGasca explică (pentru Violleta2022):

Fetele astea au un complex si au facut acele operati pe bani lor dar ce facem cu fetele minore care primesc bullying si intra in depresie
Uite aici o fata https://vm.tiktok.com/ZMdfyJdY7/ (nu stiu daca chiar asa se simte nu imi dau seama din tiktok-urile acesteia deoarece nu stiu engleză) asta te atinge din toate punctele de vedere

| Violleta2022 a răspuns (pentru DoamnaGasca):

Aici sunt vinovatele mamicile care nu-si fac timp pentru fetitele lor sa discute cu ele, sa le consoleze, sa le ajute sa treaca peste acest lucru, s-a le explice, sa le vorbeacsa si sa fie adevarate prietene, fiindca fetitele sunt in deriva si sunt usor de infleuntat de cei din jur.
Acum vreo 14-15 ani, cand si fii-mea era adolescenta, a trecut printr-un moment similar datorita prietenei ei, care era cam grasuta si a mea cam slabuta. A trebuit multa munca de lamurire cu amandoua si multa supraveghere, ca sa le aducem pe amandoua pe linia de plutire, mai ales ca la scoala erau alti bully care ziceau lucruri urate.
Cand ai adolescenti, ai o extra responsabilitate, pentru ca atunci sunt anii cand copilul se formeaza ca tanar adult si situatia lor este foarte delicata, fiindca sunt usor influentabili, unii sunt chiar rebeli, pentru ca-i varsta cand considera ca ei stiu tot si vor sa faca numai cum doresc ei.
Este al naibii de dificil, dar crede-ma ca merita sa petreci 1-2 ani cu ei, ca sa le intaresti caracterul si sa ii ajuti cu coordonarea, fiindca dupa aceea sunt atenti la ce aleg si ce hotarasc.
Eu le-am dat alor mei liberati dar le-am cerut responsabilitate. Au gresit ca orice copil, dar am apreciat intotdaeuna sinceritatea lor, iar cand au mintit, i-am pedepsit foarte sever, pentru ca-i ultimul lucru pe care nu l-am acceptat niciodata.

| DoamnaGasca explică (pentru Violleta2022):

Ai perfecta dreptate dar din pacate traim într-o lume in care copii mici primesc telefoane de la parinti doar pentru a se scapa de ei si majoritatea mamelor nu discuta cu fiicele lor subiecte importante sad

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema e ca stau prea mult pe retele sociale si nu mai fac diferenta dintre real si virtual, nu ca exista modele.

| DoamnaGasca explică (pentru anonim_4396):

Evident ca nu fac diferenta. Unele au de abia 14ani si la aceasta varsta nu prea esti cu picioarele pe pământ sad

| soriciculapte a răspuns:

Pai e problema lor ca sunt niste complexate, cine a zis ca trebuie sa arate ca ele? Fetele care se compara cu modelele sunt ultimele proaste.

| Eireann a răspuns (pentru soriciculapte):

Hai sa nu dam cu piatra ca de 3 ori pe saptamana cate un baiat intreaba de suplimente proteice pentru cresterea mesei musculare.

| soriciculapte a răspuns (pentru Eireann):

Nici ei nu sunt prea destepti, ce sa le fac eu? Am ajuns sa vedem grase pe podium de parca despre grasime e vorba la o prezentare de moda

| Blackbarry a răspuns (pentru soriciculapte):

Pai faza e ca majoritatea hainelor sunt pentru fete slabe cu cat de cat forme iar pentru fetele grăsuțe nu prea găsești haine faine. Iar daca defileaza o fata grasuta pe podium este intr-un fel un mesaj de incurajare pentru fetele grăsuțe că pe ea o vezi pe acea fata de pe podium și a devenit model si iti da cumva incredere ca si tu esti frumoasă in corpul tau. (in ochi societăți Agențiile de modelig anganjeaza fete frumoase si nu oricine poate deveni model desi nu trebuie sa fi atat de frumoasă și perfecta că oricum se pot edita imperfecțiunile)

| Pnin a răspuns (pentru Blackbarry):

Nu oricine poate deveni medic, dar asta se pare ca nu devasteaza pe nimeni.

| DoamnaGasca explică (pentru Pnin):

Una este sa fi model și să reprezinți într-o oarecare măsură o firma sau o companie și alta e să fi medic și să ai în mâinile tale viețile pacienților pe care trebuie să îi tratezi

| Pnin a răspuns (pentru DoamnaGasca):

Sa fii* Ok, fii model, fa o gafa pe scena, la un interviu, sau undeva scade-le vanzarile, strica-le imaginea si sa vedem cat de miloasa e lumea cu tine doar pentru ca esti model si nu chirurg.

| Pnin a răspuns (pentru DoamnaGasca):

Problema e ca parintii nu va dau suficienta atentie, nu va asigura de mici ca sunteti frumoase si ca nu trebuie sa-ti pese ce zice vecinu.

Răspuns utilizator avertizat