| anonim847483 a întrebat:

voi credeti in dumnezeu? Daca da, de ce? Iar daca nu, de ce?

Răspuns Câştigător
| AlexValentinn a răspuns:

Eu merg pe premiza pana nu vad eu personal o chestie, nu cred in ea. Legat de foarte multe chestii. Gandeste-te ca sunt persoane care nu cred in lucruri REALE dovedite daca le intrebi, ele iti spun a nu e adevarat si nu stiu ce, dar acele persoane totusi cred in Dumnezeu, tu iti dai seama cata prostie pe pamantu asta? Orice chestie care e promovata intens de mass-media si de societate, bine asta cu Dumnezeu este promovata de mii de ani, atunci nu exista mass-media, dar oricum orice chestie care e promovata de societate toata prostimea o crede si o ia de buna pentru ca ei nu sunt in stare sa gandeasca cu creieru lor, dar nu e problema, de-aia s-au nascut unii oameni cu creier mai mult sa gandeasca si pentru cei cu creier mai mic.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nuș ce să zic dar știu că

- nu cred in ozn-uri că nu le-am văzut
- nu cred in vampiri că nu i-am văzut
- nu cred in zâme bune/rele că nu le-am văzut
- nu cred nici in bau-bau pentru același motiv
... așa că ce-ar mai fi de zis?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Pentru că nu am în ce să cred.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da, cred in Dumnezeu. De ce?
Cum as putea sa ma mint singur ca realitatea asta exista de la sine dintotdeauna? Cum as putea sa ma mint singur ca Logica, Timpul, Sinele, identitatea si alte concepte existe prin ele insele si doar se intampla sa aiba legatura una cu alta?

| KR0NSTADT a răspuns:

De ce întrebi?

| anonim847483 explică (pentru KR0NSTADT):

Sa imi fac o parere proprie

| KR0NSTADT a răspuns (pentru anonim847483):

Părerea proprie ți-o formezi numai după ce ai "gustat din supă". Mai exact, trebuie să te informezi din cu totul alte surse, nu din ce spun unii pe TPU.

| anonim847483 explică (pentru KR0NSTADT):

E alegerea mea

| KR0NSTADT a răspuns (pentru anonim847483):

Facă-se voia ta. laughing