| SofiaMaria32567 a întrebat:

Buna TPU! Voiam să va întreb cum unii adolescenți de cam 12-17 ani reușesc să aibă note bune la școală, sa fie și de treabă, sa nu fie tocilari, sa mai iasă și cu prieteni și să se înțeleagă cu părinții? Eu am o prietena așa și se descurca foarte bine la școală dar ea mereu e cu prietenii și nu nu copiază, știu asta sigur, dar n-am văzut-o prea des învățând ..cum?

3 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Ori e atenta, isteata si are memorie buns deci prinde mult din clasa si acasa doar recapituleaza si reuseste sa se descurce asa - bafta ei.
Ori se pricepe la manageriat timpul mai bine decat altii. Eu am invatat abia in facultate cum sa folosesc timpul eficient si imi pare rau ca nu am stiut mai repede.

| IgnatVictor a răspuns:

Bună!
În primul rând, atenția în clasă e cea mai importantă. De aici capeți cele mai multe informații. Apoi, în al doilea rând, ieșitul la tablă și pusul de întrebări contribuie semnificativ la memorarea unor aspecte teoretice. Iar, dacă nu vrei să înveți, ultimul lucru care te poate ajuta e să îți faci temele. Pe mine unul, în liceu, m-a ajutat. Mai ales la fizică. Nu prea știam să îmi fac tema, dar, cumva, la teste știam să scriu ce scriam la temă și, în felul ăsta, am luat note de trecere. Asta se întâmpla prin clasa a zecea.

| CassiusAlexander a răspuns:

Și eu am fost așa. Bine, in sensul ca luam note bune fără să invăț mult, iesitul cu prietenii depinde si de personalitate, eu sunt introvertit mai degraba deci faceam altceva cu timpul liber. Ei bine eu mereu am fost atent la ore, si prin atent nu ma refer ca ma uit tot timpul in ochii profesorului si nici macar ca scriu tot. In primul rând raspund mult. Asa am feedback direct. Ori am zis o prostie ori chiar am inteles. Si pun intrebari. Asa vad si profesorii ca esti interesat ceea ce te ajuta si la note si inveti si tu cum trebuie si mai ai timp si de altceva. Sa nu ai nicio activitate in afara de scoala e chiar trist. Mai bine sa ai note mai proaste dar sa ai si alte activități decat doar sa inveti. Sau le poti face pe ambele, nu e mare lucru.