| Ena_Maryo_2000 a întrebat:

Bună TPU!
Voiam să vă întreb un lucru legat de " pus baza în iubire ", dacă mă înțelegeți...
Eu sunt un tip căruia îi cam place să se bage cu " capul înainte", și de multe ori am stricat șansele bune; până acum am avut de a face cu 4 fete, una cu miștourile față de mine( așa era ea )
, una cu care chiar aveam șanse, una care avea iubit dar când am întrebat-o în ce clasă e iubitul său nu știa și încă una da era departe, deci nu prea aveam contact fizic ( adică vorbe față în față), mai mult mesaje.
Ei, și din toate acestea, cu niciuna nu a mers.
nu stiu, dar uneori stric totul, ce vreau să spun este că eu le dau subtil un "mesaj", în timp, că le plac dar după aceea devin prea habauc, devin puțin cam obsedat, ca să spun așa, dar nu din ăla care nu mai poate, din ala normal, dacă mă înțelegeți.
Cum aș putea să rezolv acest defect al meu...Ar trebui să fiu mai dur, să fiu mai bazat, dar cum?
P.S : eu aproape cu toate am vorbit prin mesaje, deoarece nu prea avem cum fizic, înafară de a treia, cu care când vorbeam mă mai împotmoleam grav, iarăși, alt defect de nereparat...

Răspuns Câştigător
| SandraEve a răspuns:

Nu te mai avanta asa in relatii. Ai rabdare, toate la timpul lor. Si alege o fata din orasul tau sau din apropiere, ca sa puteti avea o relatie in adevaratul sens al cuvantului.
Gaseste-ti de lucru, ca sa nu mai fii "obsedat" de ea si de ceea ce face, fa sa treaca timpul mai usor intr-un mod util.

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru SandraEve):

K, mersi de răspuns!

| SandraEve a răspuns (pentru Ena_Maryo_2000):

Cu multa placere :* Bafta

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru SandraEve):

Mersi!;-)

| SandraEve a răspuns (pentru Ena_Maryo_2000):

:*

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru SandraEve):

Și nici ție, Yavana

| SandraEve a răspuns (pentru Ena_Maryo_2000):

Daca vrei sa mai intrebi ceva, poti trimite o felicitare. Asa cred ca poti

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru SandraEve):

Aaa, ok

19 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

Cati ani aii?

| Laila12Izabela a răspuns:

Fii mai răbdător. Nu te mai arunca cu capul înainte. Cauta o fata din apropiere, începeți să vb despre lucruri normale.Află daca aveti ceva in comun, ce-i place, ce nu! Chestii normale. Cauta ceva de lucru, sau ceva care să iti tina mintea ocupată. Nimeni nu -i perfect, mai ales când vine vorba de relații. Iti trebuie doar mai multă încredere în tine.

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru Laila12Izabela):

Ms încă odată, știu cam ce trebuie să fac, și mersi că mi ai amintit, și mersi și de răspuns, dar încrederea mea nu prea există, așa e și cu viața mea socială, nu e rea, ma descurc, am prieteni, dar vad ca unii mai fac miștouri proaste de mine si ma enervează, si ii vad pe alții ca se împăca bine cu toată lumea si vreau si eu, dar apoi îmi amintesc ca unii s au născut norocosi, altii luptători, eu is luptător din păcate, plus ca partea nasoala la mine este ffff puțin partea fizică și mai mult partea morală.
Când cineva îmi dă replica sau se comporta superior mie, adică mai șmecher, si ma tratează ca pe un fraier, eu nu prea știu să resping, sau sa i dau replica, nu pot să fiu și eu unu, nu zic șmecher, da unu mai normal, să nu mă blochez de fiecare dată când unuia îi arde a glume, proaste. De exemplu la prietenie is bun, mă înțeleg bine cu prietenii, am simțul umorului, dar daca vine unu si îmi zice ceva jignitor, mă blochez și tac ca fraierul...
ȘI FETELE VĂD CA EȘTI FRAIER ( DACĂ TACI LA REPLICA UNUI PROST DE MULTE ORI SE DOVEDEȘTE CĂ TU EȘTI ȘMECHERUL, NU FRAIERUL, CĂ ȘTII SĂ TE ABȚII ȘI SĂ NU TE ÎNFURII LA ORICE NEMERNIC), DAR PUȚINE JUDECĂ CĂ DEFAPT TU EȘTI ĂLA INTELIGENT... ȘI ASTA NU I BINE. :-(
Deci asta e cu mine, ai ceva sfaturi care să mă ajute?

| Laila12Izabela a răspuns (pentru Ena_Maryo_2000):

Lucrează la încrederea ta,stiu cum e sa te privești în oglindă și să te simți inferior,ai nevoie de cineva care sa te motiveze.Cei care rad de tine sau au chef de glume proaste,fac asta pentru ca in trecut poate si ei au fost jigniți și se răzbuna pe tine degeaba, sau vor să pară importanți. Am fost ca tine, fiind si fata mi-a fost si mai greu. Sfatul meu sa te bazezi pe un prieten sau sa cauti pe cineva care sa te motiveze si sa te ajute nu sa te jigneasca sub pretextul, ca glumesc.Crede-mă daca lucrurile degenerează si se ajunge la genul ala de glume care iti distrug încrederea în tine e bine sa reacționezi,nu te gândi la consecințe,învață ca cei care atacă si incearca sa te distrugă emoțional, trebuie puși în bancă lor, uneori e mai bine sa fii mai dur.Dar dac sunt doar glume amicale n-ai dc sa te superi.Te poti baza pe mine eu te sustin. Daca nu ai pe cineva sa te sprijine, eu sunt aici imi face mare plăcere să îi ajut pe cei care sunt sau au fost in aceeasi situatie ca mine.Eu m-am schimbat in momentul in care prietenii mei, mi-au dovedit că nu sunt prietenii mei.Din momentul ala nimeni nu a îndrăznit să mai glumească cu mine, sau sa rada de mine.Cum am spus poti sa scrii decât ori ai o problemă eu te sprijin,chiar dacă nu te cunosc personal. E vara, profita de vacanța asta, schimba-te, arata-le idiotilor care își bat joc de tine spunând că glumesc, ca esti mai tare ca ei.

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru Laila12Izabela):

Mersi mult de susținere!;-);-);-)

| Laila12Izabela a răspuns (pentru Ena_Maryo_2000):

Nu ai pentru ce, serios! E plăcerea mea. Baftă! Sper sa te ajute, sfaturile mele.

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru Laila12Izabela):

Ele sunt ajutătoare, dar mai trebuie doar să le pun în practică... Dar încăvo dată, mersi că mă susții!

| Laila12Izabela a răspuns (pentru Ena_Maryo_2000):

Sunt oricand ai nevoie!?

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru Laila12Izabela):

Laila, să știi că nu pot să ți trimit mesaje...

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru Laila12Izabela):

Că n am acordul să vă trimit... :-(

| Laila12Izabela a răspuns (pentru Ena_Maryo_2000):

In regula trimite-mi o felicitare, cand vrei sa ma intrebi ceva așa merge.