| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa scriu o carte inspirata din realitate, din viata altor oameni, cu siguranta voi schimba numele personajelor. Intrebarea mea este : persoanele respective care vor fi personaje ..au drepturi de autor? au vreun drept asupra scrierii mele?

3 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Da; cu conditia sa poata demonstra ce depre ei si viata lor este naratiunea ta

| Deaad a răspuns:

Nu.

| HDeNiSaR a răspuns:

Nu au nici un drept.ce drepturi mai vor si ei?
imi place obiectivul tau si eu am avut niste porniri sa scriu atatea carti dar m-am lasat pagubasa cand am vazut ce antitalent sunt