| ImiPlacMexicaniiXD a întrebat:

Vreau sa va descriu o mică problema cu care ma confrunt. Sunt o fire anxioasa și mereu când ma doare ceva exagerez și ma gândesc la ce e mai rau fără sa pot sa îmi controlez gândurile pur și simplu. De exemplu acum ma doare spatele(coloana) mai sus și asta de câteva zile, dar nu in fiecare zi. Poate fi din cauza ca dorm pe 2 perne sau pentru ca sunt in creștere? Am 17 ani. Doar am nevoie de cineva care sa zică ca sunt bine, sa nu ma mai confrunt cu tot felul de gânduri. Mai e cineva in situația mea?

Răspuns Câştigător
| Totenkampf a răspuns:

Bineînțeles, tu suferi de ceea ce în termeni medicali se numește "overthinking disorder" (google it). Află că nu ești singură deloc, și există mulți, chiar foarte mulți adolescenți și nu numai ce se confruntă cu acest lucru. În primul rând, relaxează-te, da, o poți face și în vremurile acestea tulburi, eu am fost mai rău decât tine la 17 ani, crede-mă (aveam episoade psihotice cu iluzii paranoide), și uite-mă totuși, după 2 ani, la 19 că am căpătat o mai mare inteligență emoțională și spre fericirea mea, îmi pot controla gândurile destul de bine, și cu greu mă mai las copleșit.

În primul rând, cel mai bun sfat pe care ți-l pot da este să-ți schimbi rutina, și s-o planifici cu atenție, inclusiv ora meselor. Și prin schimbarea rutinei nu mă refer să joci un joc nou, să răsfoiești o carte, lucruri pe care în mod normal nu le-ai fi făcut, ci să o schimbi la 180 de grade. Dacă obișnuiai să servești micul dejun după cafea nu o mai fă, fă exact invers, ori nu-l mai servi. Dacă obișnuiai ca la 12 să tragi un pui de somn, caută-ți altă ocupație (și sunt destule, doar suntem niște mileniali nu? deși și o lectură ar fi bine-venită, și este demonstrat științific că, combate depresia).

"Doar am nevoie de cineva care sa zică ca sunt bine, sa nu ma mai confrunt cu tot felul de gânduri." - toți vrem ca cineva să ne care torța, și de multe ori nu se găsește deci rămânem suspendați în niște vertijuri ale minții. Așa că de ce nu vrei să fii curajoasă măcar o dată în viață și să te avânți în luptă, și oricât de aprigă și înfricoșătoare ar fi stindardul tău să strălucească? Mă rog, lăsând vorbăria de mai sus la o parte =)) îți poți face un jurnal pe post de cărător de torță în care, la sfârșitul fiecărei zile să scrii "Astăzi iarăși am fost copleșită de gândurile X, Y, Z ( că nu sunt bine, că va veni WW3, că omenirea va fi distrusă de apocalipsă, etc.) dar totuși, sunt bucuroasă c-am realizat, și realizezi că-s doar gânduri iluzorii, lipsite de adevăr." Ai putea să-ți găsești și o mantră pe care să o folosești mereu când ai astfel de gânduri și să-ți amintească că nu-s adevărate. Până și "doamne ajută" e perfectă, în caz că ești religioasă =))

Apropo, viața stă în respirație, așa că de ce să nu devenim maeștrii în mânuirea acestei chestiuni vitale? Îți recomand exercițiile de respirație ale lui Wim Hof (și nu, nu-s niște chestii yoghine ciudate și respingătoare, personal fiind dezgustat de astfel de lucruri)

https://www.youtube.com/watch?v=tybOi4hjZFQ

https://www.youtube.com/watch?v=nzCaZQqAs9I

Dimineața când, fix când te trezești, și seara înainte de culcare (sau nu neapărat), și nu le fă cu gândul că îți vor ataca cu siguranță overthinkingul și nu mai știu ce (nu de altceva, dar fix gândurile astea te afundă mai tare), ci pur și simplu fă-le, schimbându-ți astfel și rutina.

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Tulburările anxioase se trateaza psihoterapeutic/psihiatric.