| Anonima2m4De a întrebat:

Vreau sa va spun problema mea si sper sa o luati in serios.Astazi,mama m-a trimis la magazin sa iau ceva.Am coborat si cand sa ies m-am intalnit cu un vecin, de care stiam ca bea si fumeaza.I-am dat cu "buna ziua"din politete dupa acesta mi-a dat o banana.El m-a tinut de vorba si mi-a spus ca seman cu o nepoata de a lui, precizez ca are 49 de ani. Dupa acesta a inceput sa ma pupe pe fața fara sa-i dau voie de mai multe ori.Atunci l-am impins si am plecat.Mi-a fost foarte frica sa nu ma intalnesc cu el la intrare in bloc..Nu stiu ce sa fac, sunt speriata de tot ce s-a intamplat.Nu vreau sa le spun parintilor, mi-ar fi rusine

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

In primul rand, e bine ca ai constientizat ca nu e normal. Un strain (chiar si vecin) nu are de ce sa te pupe.
Nu ar trebui sa ma interactionezi deloc cu el. Cand il vezi arunca-i doar un ochi si atat, nu te mai opri sa vorbesti cu el indiferent de ce ar spune, fa-te ca ai treaba. Daca o sa vada ca nu are nicio sansa sa se apropie de tine se va indeparta de tot, cel mai probabil. Acum nu ai dovezi ca sa il acuzi ca ar fi pedofil, obsedat etc asa ca nu ai ce sa faci. Poate era beat cand te-a pupat atunci. Dar de spus parintilor, ar trebui sa le spui.

| Raven a răspuns:

Trebuie să vorbești măcar cu mama ta sau cu fratele/sora mai mare, dacă ai. S-ar mai putea întâmpla și altădată și poate a doua oară n-o să renunțe așa ușor.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa le spui parintilor.
Betivu ala poate gasi o fetita mai mica, si sa profite de ea sau cine stie ce ii face.
Si o ai pe constiinta ca stii ca ai fi putut spune cuiva despre asta, si sa salvezi situatia, si nu ai facut-o.
Parintii tai nu te vor judeca pentru asta, daca le spui, ca nu a fost vina ta.
Asta daca vorbesti serios si nu faci troll.
De unde stii cati ani are totusi, ca eu habar nu am cat au vecinii mei, doar asa, la general, 40 50 20 30, da nu stiu sigur ca nu am stat sa ii intreb.

| Mynameis93 a răspuns:

Neapărat le spui părinților. După aceea se descurcă ei

| SEMIHA a răspuns:

Pare a fi pedofil omul. Cel mai bine vorbești cu părinții tăi și ocolește persoana respectivă.