| Anonim24122004 a întrebat:

vreau sa va zic ceva, toata viata mea am fost batjocorit, scuipat si batut pentru ca sunt un tip la locul lui si sunt retras si ceilalti ma iau de fraier si daca incerc sa le reprosez inapoi ma ameninta cu bataie. Nu stiu ce sa fac, parintii mei nu vor sa ma transfere, e deageaba, acum trec in a9-a si tot asa va fi in ciuda faptului ca sunt un tip inalt si destul de masiv cand aud ca trebuie sa ma bat cu unul sau ca se ia de mine si stiu ca se ajunge la bataie ma ia raul, mi se inmoaie picioarele si simt cum lasa si am sa pic jos si imi transpira palmele. Ce sa fac? Macar cu problema asta cu înmoiatul picioarelor, va rog ajutati-ma m-am saturat.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Trebuie sa-ti invingi frica.

Cel mai adesea, problema e in interiorul tau, iar daca vrei sa o depasesti trebuie sa duci o lupta interioara impotriva propriilor convingeri.

Mai exact, trebuie sa te gandesti de ce iti e teama, si sa-ti invingi aceea teama.

Tot odata, trebuie sa te pui tu pe primul loc, si asta cam cu orice pret.

Ce inseamna asta?
Sa nu te lasi calcat in picioare.

Te provoaca cineva, sa zic ca-l tolerezi odata, de doua ori, dar a 3-a oara, reactionezi, chiar daca exista riscul sa pierzi.

Cel mai dureros e sa fii neputincios, sa ii lasi pe ei la conducere.
Ei bine, asta te va afecta in timp, si increderea ta de sine va scadea mult, iar tot in acelasi timp, problemele se vor amplifica.

In schimb, daca incerci sa te aperi, chiar daca mai si pierzi, te vei simti mai bine, pentru ca, cel putin, ai incercat sa te aperi, ai incercat sa te opui, iar asta e mult mai bine decat sa le toleri in sec bataia de joc.

Daca pleci capul, ei nu se vor lasa, vor vedea ca esti o prada usoara, dar daca te opui, vor vedea ca nu e tocmai asa de usor sa isi bata joc de tine, si chiar de nu o sa-i invingi tu la bataie, sau ce e, o sa te respecte pentru ca incerci sa te aperi, pentru ca ai curajul sa li te opui.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești înalt și masiv doar ți-e frica de toți slabanogii? Cum vine asta? Primul pumn e mai ușor de dat ca după e ușor.

| Anonim24122004 explică (pentru anonim_4396):

Sunt un tip foarte milos de fel si as vrea sa scap de asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu sunt un tip retras care își vede de viata sa. Am 28 ani și mereu am fost asa, oarecum m-am obișnuit cu viata pe care o am. Dar niciodată nu am fost bătut, batjocorit, scuipat sau amenințat. Cred ca problema pleacă de la tine, nu știi a vorbi cu oamenii. Nu pot spune ca am mulți prieteni, dar totusi știu sa comunic cu omaneii de jur și niciodată nu mi-am făcut dușmani. Iar cu bătaia nu rezolvi absolut nimic. Din potriva, asa îți faci mai mulți dușmani.

| Anonim24122004 explică (pentru anonim_4396):

Nu e ca si cum i-as injura sau na i-as vorbi nu am treaba cu nimeni nici eu nu am multi prieteni dar tin la ei dar daca nu ii bat nu rezolv nimic am incercat sa vorbesc cu ei dar deageaba chiar imi radeau in nas nusriu ce sa mai fac sincer am discutat cu parinti dar tor deageaba

| qwertpro a răspuns:

Salut,cel mai probabil unii dintre ei isi bat joc de tine din invidie pentru faptul ca esti mai inalt de cat ei.Multi baieti isi doresc sa fie inalti, dar unii dintre ei daca nu sunt asa cum isi doresc isi bat joc de ceilalti care sunt astfel.Un alt motiv pentru care te batjocoresc este ca ei vad ca vorbele lor goale te deranjeaza si continua sa o faca pentru a te simti tu cat mai rau. Unii oameni traiesc pe baza suferintei altora din cauza ca nu pot avea grija de propriile vieti si astfel isi acopera neajunsurile proprii. Faptul ca nu iti impui autoritatea la fel ar putea fi un motiv.Incearca sa nu mai atragi atentie la vorbele lor,nu te da la provocarile acestora, poti rezolva un conflict si fara bataie, violenta nu va rezolva situatia data. Odata ce vor vedea ca vorbele lor nu te deranjeaza, ei vor pierde sensul de a te mai badjocori, si cel mai probabil vor cauta pe altcineva.Zambeste,arata indiferenta si cel putin incearca sa te prefaci ca nu iti pasa de ceea ce spun ei.Aceste simptome pe care le ai tu cand auzi de o bataie sunt provocate de frica de a nu fi facut de ras.Pur si simplu nu accepta provocarile lor, arata ca esti un om mai inteligent ca ei si ca nu ai de gand sa iti irosesti timpul pentru ei, timpul tau e mult mai important.Impune-ti autoritatea, nu-i lasa sa te deranjeze cu vorbele lor si arata ca esti o persoana care nu permite sa fie jignita de altii.Important e sa ai incredere in tine, sa te accepti asa cum esti si sa nu te lasi influentat de ceea ce iti spun ei. Poti de asemenea sa practici si un tip de lupta pentru a fi pregatit in caz de orice situatie.

| AndaAlexandra a răspuns:

Nu pleca capul inaitea lor, sa nu vada că te temi de ei. Priveate-i direct in ochi. În același timp ignora-i și nu le raspunde. Asta ii inebuneste, indiferenta.
Daca lucrurile se complica, nu ezita sa apelezi la diriginte. E bine sa te asculte cineva și să te poata ajuta.
Cel mai bine e sa fi tu însăți, sa faci lucrurile care îți fac placere, sa nu te lași înjosit. Fiecare om e diferit.