| BadAngel3 a întrebat:

vreau sa vorbesc cu cineva si pentru ca cea mai buna prietena a mea este in Romania, nu pot discuta cu ea doar prin facebook.
Stiu ca nu intereseaza pe nimeni, toti avem problemele noastre dar.
Am deseori certuri cu mama din cauza surorii si fratelui meu. Sora mea are 9 ani, iar fratele meu are 8 ani.
Dar cel mai des din cauza surorii mele. Adica ea mereu face totu ca eu sa par ca sunt vinovata pentru toate. Cand mama este la munca, vai totul bine ( nu mereu ), iar cand ea este acasa incepe.,, Mami, Andreea ( asa ma numesc ) nu imi da si mie asta,, ( desi ii spun ca ii dau imediat, doar sa astepte putin ), ca eu o fac proasta, dar de fapt eu nu am spus nimic ( probabil vede ca toti sunt ocupati si vrea si ea sa se bage in sema ), apoi incepe mama : Te omor daca ii mai spui asa doar am discutat ca nu ai voie,, si ca de obicei eu incerc sa ii explic ca nu este adevarat, dar ea spune ca stie ce are la usa, daca ii spun surorii mele o intrebare ea incepe sa tipe ca sa o las in pace si ca nu e treaba mea, ma injura pe germana ( ei s-au mutat de un an in Germania, iar eu de abia am venit de o luna ) si daca eu o injur pe ea pe engleza mama tipa ca nu am voie, dar pe ea se face ca nu o aude.Sau spune ceva gen,, Inceteaza,, si doar atat, cum ii dispare ceva sora mea spune ca eu sunt devina si, iar sunt certata si injurata ca la usa cortului. Adica asta nu pare asa dramatic, sunt lucruri mult mai rele pe care le face ea, ma injura, uneori si pe la spate, scrie injuratui despre mine, dar nimeni nu ii spune nimic, face totul sa para ca eu sunt vinovata. face multe, multe lucruri rele si nu din acele micute, vrea tot timpul sa imi faca in ambitie, face lucruri pe care daca i le spun sa nu le faca ca ma deranjeaza ea se stramba si le face intruna, apoi daca vreau sa plec din incapere mama imi spune ce nu imi convine..am prea multe fite pe mine ..si daca sora mea ma vede plangand trece pe langa mine se stramba si spune ca ii pare bine.Dar din ce am spus eu aici nu este nimic. Sunt multe lucruri. Si imi spune niste cuvinte..De exemplu, ieri, sora mea avea un balon si tot imi facea cu aerul in fata. Il umplea cu aer si imi facea in fata si I-am spus sa nu mai faca asa ca nu imi place.Si ea tot continua, i-am luat balonul si l-am ascuns. Si a inceput sa planga si s-a dus la mama sa ii spuna ca i-am luat balonul, iar ea se juca frumos si a venit mama ca o isterica sa ii dau balonul ca nu face nimic rau, doar se joaca, ce imi face mie..si am ineput sa plang si ea a spus ca ea nu poate sa stea cu mine in casa si ca ori ma trimite in Romania, ori ma da afara pe strada sa ma duc unde vad cu ochii..Si cand nu sunt nici tata nic mama ma exaspereaza. Amandoi. Cica ei fac tot ce vor ei si nici nu ma baga in seama si cand ajunge mama acasa incep amandoi cum ca Andreea a facut, a zis..eu nu fac nimic dar ea face sa para ca sunt vinovata pentru tot si ca sunt o rea. Iar mama spune asa vorbe : Ca sa plec unde vad cu ochii, ca ea stie ce are la usa, ca sunt salbatica, ca totul e din vina mea, a sunt neam prost, ca am problem mintale. Daca mie imi cumpara ceva trebuie sa le cumpere si lor, dar mai ales ei. Pentru ca daca ei nu ii luam plange, iar daca eu spun ca mie de ce nu mi-a luat imi spune ca trebuie sa inteleg.Ea nu face curat, nu face nimic.Cica ea a facut multe pana sa vin eu si e randul meu. Fratele meu nu face mereu asa, dar are si el zile..si zile..Mama spune ca e mica, dar pe mine la varsta ei ma punea sa fac de toate..Ma terorizeaza la propriu.

Eu ..eu m-am saturat si plang mereu si ma linistesc greu. Niciodata nu ma asculta si pe mine.Cand se calmeaza spune ca au fost cuvinte spuse la nervi si ca ea tine la mine, ca doar sunt copilul ei...dar eu nu simt asta..simt ca suntem ca doua straine..mai ales cu sora mea..mai ceva ca un strain..Nu se spun cuvintele pe care mi le spune ea la manie, ar trebui sa se gandeasca ca daca tine asa de mult la mine pe cat spune nu spune acele cuvine. Se spune ca sa nu uiti niciodata cuvintele spuse la nervi..atunci iese adevarul.La fel si cu bunica a care am stat la e pana acum...din orice se enerva, eu eram proasta.Cuvintele astea toate dor.dar asta e. Ei spun ca tin la mine, dar eu nu uit si nici nu voi uita vreodata cuvintele acelea.Si de iertat nu stiu daca i-am iertat.

Si eu chiar am nevoie de un sfat.Chiar nu imi gasesc locul in familia asta.De abia astept sa fiu suficient de mare si matura sa plec si sa nu mai suport toate astea.

Eu pur si simplu nu imi gasesc locul in familia asta.Si nu sunt asa acum. Sunt asa de multi ani.

Vreau un sfat.M-am saturat sa plang si sa ma consum in fiecare zi.

6 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Relatia ta cu sora ta imi sminteste de relatia mea cu fratele meu. Si noi csnd eram mai mici el facea la fel si magaoaia pica pe mine. Ori ce prostie: Andrei e de vina. Nu imi lasa si mie din inghetata/tort, nu ma lasa la calculator. Si tot tinpul imi auzeam si inca imi aud replica de la mama: Esti mai mare ca el. Of course xa sunt mai mare dar eu la varsta lui faceam aia si aia dar el nu poate, ete fas. Imi amintesc ca a facut odata o prostie si a vrut sa dea vina pe mine si asa mana de bataie i-am dat, stiu ca l-am captit bine ca dupa cand a venit mama acasa a vrut sa ma pedepseasca dar nu o bagam in seama. Si acum sunt zile in care ne luam la cearta si de obicei se baga mama sau tata intre noi si care apuca sa ii traga la celalt un pumn si-a facut treaba. Mda eu am 18 si el 16.

| Kenya a răspuns:

Trebuie sa te maturizezi si sa nu mai plangi. Nu mai pune la suflet ce spune sora ta, ignor-o si demonstreaza-i ca nu-ti pasa, nu ii da atentie ca asta cauta, sa te eneveze.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Ana la urma sora si fratele tau sunt mai mici.Ai fost si tu ca ei. Desi cateodata te pot scoate din minti, zambeste-le si poarta-te indiferent.Pana la urma nu vrei sa ai certuri cu mama ta happy.

| DenisaKarolina a răspuns:

Hei nu te mai gandi la asta nu e bine, daca sorata zice ceva zambeste-i, cere-i scuze, spune-i ca o iubesti, incearca sa o faci sa nu mai fie asa poate nu primeste prea multa iubire de la tine. Incercati sa discutati chiar daca e mai mica.happy

| BadAngel3 explică (pentru DenisaKarolina):

Nu spun cand tin la cineva, dar arat. Si in plus nu stiu de ce face asta. Nu ii dau motive. Cred ca este o razgaiata. Mama ii da prea multa atentie ei si s-a cam obisnuit cu asta.

| IMPLICAT a răspuns:

Tu fiind mai mare, va trebui sa tratezi viitoarele situatii cu maturitate. Sa reactionezi calm, nepasator, demonstrandu`le astfel ca n`au nici o putere si influenta asupra ta. In timp surioara o sa creasca si o sa vada ca nu`i mai merge treaba, si nici nu`si mai are rostul.