| AnnaSlv a întrebat:

Bună tuturor! Acum câteva luni am împrumutat o persoana cu aproximativ 8000 de lei, nu toți odată, ci atât s-a adunat pana în prezent. Împreună am hotărât prin mesaje, nu telefonic, ca suma îmi va fi înapoiata. Pentru a imprumuta persoana respectiva, nu am luat nicio măsură de siguranță, decât poza cu buletinul acesteia. În nenumărate rânduri am fost mințit, chiar și cu poze făcute "la mișto" de persoană respectiva, cum ca ar fi fost agresata și are nevoie de bani pentru spital, sau pentru plata chiriei, și multe altele. Ce pot face pentru a îmi recupera banii după care aștept de câteva luni de zile? Credeți ca as avea câștig de cauza? Menționez ca am hârtiile cu toate tranzacțiile bancare și ca persoană respectiva nu refuza sa mi-i înapoieze, ci ma tot amână. Mulțumesc! Aștept cu interes părerile voastre.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Adica ai împrumut bani unui strain si te asteptai sa ii și primești? Serios?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca ai toate acele acte... da, poti apela la politie. Mergi si vorbesti cu ei si vezi daca se poate face ceva, e doar o vorba, in cel mai rau caz, nu se rezolva.

| Sofer a răspuns:

Nu ai ce face. Daca vrea sa tii inapoieze ar fi bine. Dar nu cred ca ii mai vezi.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Se împrumută de regulă 10, 20 maxim 50 de lei, nu 8000. Data viitoare ai grijă cui împrumuți bani și nu mai da așa mulți.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu ai făcut nici un act notarial cu persoana respectivă să ai la mana ca ai împrumutat bani, atunci răspunsul este NU! Nu ai ce face în acest caz decât sa te obișnuiești cu gândul ca ai luat țeapă. În lipsa unui act notarial, nici o instituție nu te bagă în seamă.