| KamiM a întrebat:

Buna tuturor. Am avut niste probleme, am fost o perioada anorexica dar in cele din urma am reusit sa ma fac bine si am inceput sa mananc normal. Insa acum, recent, am inceput sa intampin o alta problema: mancatul compulsiv. Pur si simplu sunt momente cand nu ma pot opri din mancat pana nu mi se face rau. Nu stiu ce e cu mine, dar nu ma pot controla deloc.Va rog, ma puteti ajuta cu niste sfaturi?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai dat-o din anorexie în bulimie. Mănânci fără să simţi nevoia şi o faci în exces. Normal ar fi să-ţi reglezi singură această problemă, însă dacă nu poţi, ar fi nevoie de un consult de specialitate.

| Giza_Paul_1992 a răspuns:

Cel mai bun sfat ar fi sa consulti un psiholog. Din cauza confuziilor care se fac trebuie sa subliniez, Psihologul NU este acelasi cu Psihiatrul, si daca te duci la Psiholog NU esti "nebun". In general, iti recomand sa te linistesti, si sa nu dai o foarte mare atentie acestor "probleme". Persoanele care te plac te vor place asa cum esti. Daca pot sa te ajut cu ceva astept raspuns.