| StaRmAgiC a întrebat:

Buna tuturor.Am o mare nelamurire. Poate vreo fata ma poate lamurii.
E vorba ca atunci cand am fost mica nu am avut gaurii in urechi si acum 2 ani mi-am dat pentru prima oara gaura in urechi.Intre timp din cauza cerceilor grei care ii purtam gaura s-a lasat tot mai in jos si putin mai aveam si mii se rupea urechea.Acum 3 saptamani mi-am dat gaura in urechi si trebuia sa scot cerceii medicinali. Dar de fiecare data cand mii scot si imi pun cercei normali, toate bune si frumoase pana cand incepe sa mii se umfle urechea si cand mii pun pe cei medicinali inapoi ma doare tare rau.Credeti ca trebuie dupa asta sa port inca ceva timp cercei de aur? Ca asa am facut si acum 2 ani.Sau ce pot face in privinta asta? Sincer nu prea imi place sa port cerceii mici.

5 răspunsuri:
| arrriadna a răspuns:

Se pare ca ai o intoleranta la diverse aliaje. Altfel nu s-ar unfla. Poarta aur sau argint (argintul e mai tineresc, totusi sau asa imi pare mie). Sunt multe modele de cercei alungiti din arint care ar rezolva ambele tale dorinte. Sanatate si "design".
Din cauza aceleiasi probleme a trebuit sa imi creez propriile modele. Si acum am in urechi cercei facuti de mine. Imi cumpar tortite mici de argint, care sunt ieftine. Apoi ori gasesc 2 pandantive (d-alea mici care se agata pe lanturi) si le pun pe tortite, ori imi iau alti cercei de argint pe care ii pun in prelungirea tortitelor.

| StaRmAgiC explică:

Port tinichele mai pe scurtlaughing aur la ocazii daca am probleme cu urechile

| iZe. a răspuns:

Hei.
S`ar putea ca urechile tale sa nu sup0rte cerceii de aur.
Eu una ii sup0rT mai greu pe aia de argint, de0arece de mica am puraTat de aur pana pe la 13 ani, de cand am incepuT cu arginTul.Intre timp urechile ' s`au 0bijnuiT' cu arginTul.
Incearca sa-ti faci urechile sa sup0rTe cerceii de aur, p0arTa`i cat mai regulaT!
Si seara cand te culci, da`i j0s.

Incearca intai cu cerecei mici de aur usurei, iar dupa ce urechea se obisnuieste si nu se mai umfla, p0arTa mari sau cum vrei tu.

| dodorina a răspuns:

Incearca sa cureti in fiecare seara urechea cu baneocin si pune comprese cu apa termala! eu am cate 7 gauri in urechi si am trecut prin multe.cu rabdare si grija o sa treaca!

| elamit a răspuns:

Buna, ar trebui sa lasi o perioada sa se vindece urechea si dupa aceea sa pui tot cercei de aur pentru ca asa e pielea ta obisnuita, parerea mea, succes