| GabrielaWnuCat17 a întrebat:

Bună tuturor, am o mică mare problemă.
De câteva zile, un om mă tot urmărește încontinuu, când ies de la școală, el este acolo de parcă m-ar aștepta și se uită doar la mine.Acea persoană este o persoană în,, vârstă " (eu îi dau 40-50 ani). În fiecare zi el stă acolo și mă privește.
Ieri, când îmi așteptam tatăl să mă ia cu mașina (eu în general merg cu autobuzul), acel om venise cu mașina lui (eu eram pe bordură) și el urcase mașina pe bordură spre mine, mai avea puțin și putea să se urce și pe mine.Noroc că m-am dat la o parte și el tot continua să mă privească și zici că era pregătit să iasă de acolo și să îmi facă ceva. Fugisem de el și el tot continua să vina cu mașina spre mine.Bine că i-am luat numărul de înmatriculare. Și vreau să precizez faptul că nu îl cunosc, a apărut din senin și nu mai am alți membri de familie în oraș,doar bunici și părinți (ceilalți s-au mutat prin alte orașe).Am discutat această chestie cu părinții și au zis că o să se ducă la poliție...
Este grav? Îmi este frică, abia mai ies din școală și intru, mai bine aș sta toată viața mea la școală decât să îl văd pe acel om mereu, de atunci eu tot mă duc în grupuri cu copii sau cu profesoarele că mi-e frică de acel om...Sunt foarte speriată, mă gândesc și tremur la asta toată noaptea și ziua și simt de parcă sfârșitul este pe drum...
Mă scuzați de categorie...

Răspuns Câştigător
| PsihologDanielBotezan a răspuns:

happy Pe lângă faptul că te vei duce la poliție, ceea ce mi se pare un lucru bun, am pentru tine ceva ce am adoptat și distribui,winking o serie de informații psihologice și sfaturi împotriva anxietății cu care încerc să-i ajut pe cei care suferă. happy După ce citești, răspunsul îl găsești în inima ta și sper că începând de azi, prin puterea prezentului să fii fericită, să nu mai trăiești în panică și să nu mai trăiești în trecut! Ai dreptul să fii fericită și liberă, nu uita!winking E o datorie la care ne cheamă viața. big grin Funda? big grin

| FreddieM a răspuns (pentru PsihologDanielBotezan):

In sfârșit ai luat o fundă. Bravo
Cheers

| PsihologDanielBotezan a răspuns (pentru FreddieM):

happy Am avut conturi de 30, 60 și 84 de insigne (răspunsuri câștigătoare)winking Contul ăsta îl am doar de sâmbătă, de nici 2 săptămâni și deja am 47. happy Mulțumesc! : )) big grin

| FreddieM a răspuns (pentru PsihologDanielBotezan):

Bravo amice. Am doua curiozități însă. Prima, ce faci cu funditele și a doua, după maniera în care le cerșești, esti sigur ca-s meritate?
Cheers

| PsihologDanielBotezan a răspuns (pentru FreddieM):

happy Nu fac nimic, îmi dă doar sentimentul de auto-satisfacție, bucurie sau exultare știind că am ajutat și cresc și în rank big grin, care tot nu ajută la nimic și nu contează, e vorba strict de împlinirea sufletească. Tocmai de aceea nu văd nimic greșit în a le cere. Sănătate!winking

| FreddieM a răspuns (pentru PsihologDanielBotezan):

Eu am o alta mentalitate si anume cand ofer un raspuns cuiva, nu pretind nimic in schimb, mi se pare de prost gust sa-l fac sa inteleaga pe cel care a intrebat ca astept sa fiu,, rasplatit'' pentru interventie. Dar e doar o opinie personala, fiecare cu mentalitatea lui.
Cheers

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este grav si parintii ar trebui sa vina mult mai devreme sa te ia din curtea scolii, ca sa nu riste sa fii rapita.
Urgent fotografiat omul si masina, cu numarul de masina si date Politiei.

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut, Gabriela! happy O să încerc eu să te ajut cu un sfat. big grin

| anonimadinAlba a răspuns:

Sa nu stai in afara scolii singura! Asigura-te ca esti mereu cu inca 2-3 colegi. Trebuie sa mergi neaparat cu parintii la politie. Cand eram in clasa a7a la scoala mea la ora 12 era un barbat care venea si se lega de fetitele din clasele primare care terminau programul la acea ora, cred ca pe una a si luat-o pe sus sa intre in masina, nu mai tin bine minte... dar daca nu era sesizata politia cine stie ce se putea intampla. Si tin sa precizez ca acel domn era pastor la biserica, deci pedofilii si criminalii nu sunt neaparat persoanele dure