| Ion_Andrei_Cosmin_1999 a întrebat:

Buna tuturor.
Am si eu o intrebare.
Daca eu am 18 ani, si un prieten are 17(e minor), el poate merge cu mine cu avionu pana in alta tara? Adica, eu sa ii fiu"tutore" sau ceva de genul asta.

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu cred ca este corect ceea ce ti-a spus AnimeLover95. Din cunostintele mele, este nevoie de procura de la ambii parinti. Cel mai bine ar fi sa intrebi maine un notar.

| GdX a răspuns:

Declaratie semnata de la ambii parinti sau tutorele legal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca are declaratie de la ambii parinti ca poate parasi tara atunci poate merge cu tine

| Mayhem666 a răspuns:

Poate merge cu avionul si daca are 14 ani, atata timp cat are buletinul si/sau pasaportul la el. Daca tu o sa zici ca ii esti tutore, cu atat mai bine.