| Mariarobertina300000000 a întrebat:

Buna tuturor!
Am si o mica problema, am avut o perioada in care am fost racita, pe stop, in fine, nici acum nu a trecut raceala.
Am fost la doctor, deoarece mi-au aparut pe limba niste bubite mici rosii, iar limba este acoperita de un strat alb nu se ia si nici bubita nu este, la spital mi s-a spus ca sunt afte si da am cateva afte pe limba doar ca ceea ce ma nelinisteste este aspectul alb al limbii mele! Am tratament doar ca nu-l suport si nici efectul nu si l-a facut pana acum! Folosesc bicarbonat si arata bine limba mea adica acea albeata se reduce, insa apare, dar nu la fel de rau! Este o schimbare radicala de la prima seara atat la astepect cat si prin faptul ca nu ma mai doare la inghitire.
Sper sa nu fie candidoza bucala pentru ca este complicata..Precizez ca la analize mi s-a spus ca am foarte putin fier in sange!(am tratament pentru asta acum)
Cineva? Vreo idee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Trustmotorcy a răspuns:

Limba se mai albește și din cauza lipsei de lichide, pentru că ai corpul deshidratat. Posibil și deficiența unor vitamine în corp.

Un lucru simplu de făcut acasă, bea mai multă apă și stai hidratată. Sănătos ar fi un pahar mare pe oră.

Dacă ai un tratament gen antibiotic nu-ți bate joc de el. Tu pentru că nu-l iei la ore fixe adaptezi corpul să se obișnuiască și să aibă rezistență, astfel tratamentul își va pierde efectul.

| Mariarobertina300000000 explică (pentru Trustmotorcy):

Singurl tratament dat de ei este pentru fier si de vitamine...
Am luat tot ce au spus...Nu mi au dat niciun antibiotic!
Au spus ca am anemie severa iar aftele sunt variatii ale hormoniilor, mi-au zis sa o las mai usor cu stresul, dar? am Bac!
Multumesc mult pentru sfat...M a calmat!

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Și de ce nu ții cont de indicațiile medicului?

| Mariarobertina300000000 explică (pentru Andreeush):

Nu este faptul ca nu tin cont...
Respect toate indicatiile
Ei mi au dat doar vitamine si atat tratamentul pentru afte l-am luat singura...
M am temut doar sa nu fie vorba de candidoza bucala!

| Andreeush a răspuns (pentru Mariarobertina300000000):

Ți-ar fi zis medicul dacă era vorba de o candidoză bucală.

| Mariarobertina300000000 explică (pentru Andreeush):

M am tot gandit si la asta...Dar nu a facut teste salivei...
Nu spun ca nu si a facut treaba...
Poate nu si a dat seama pe moment...
Daca ai vedea cum imi arata limba ai ingelege?
Oricum multumesc mult!