| ToxicLove14 a întrebat:

Ce parere aveti de liceul Tudor Arghezi din Craiova? Este un liceu bun? Si va rog sa imi dati un site cu mai multe poze de la acest liceu! Am cautat pe net dar pe toate site-urile am gasit doar despre 2 baieti injunghiati in fata liceului, nimic mai mult. Poate stiti voi unul cu mai multe poze si informatii! Fundalove struck

Răspuns Câştigător
| dannys a răspuns:

Liceul Teoretic "Tudor Arghezi", a luat fiinta la 1 septembrie 1961 sub numele de Scoala Medie nr. 5 Craiova.
Pe parcursul existenţei sale, liceul a avut o istorie zbuciumată, asemenea poetului al carui nume il poarta; neavind local a functionat în diverse locaţii, mereu altele: mai intai la Scoala generala nr. 4, apoi in localul actualei Scoli nr. 22. Mai multi ani la rand a functionat in sediul Scolii 29 din cartierul Valea Rosie.
Incepand cu 1966 scoala noastra, schimbandu-si numele in liceu teoretic, s-a mutat pentru o perioada mai indelungata in localul de pe strada Vasile Alecsandri, nr.97 unde erau conditii mult mai bune
Un nou impuls in activitatea noastra l-a constituit acordarea prin Decretul prezidential nr. 76 din 31 ianuarie 1968 a numelui marelui poet Tudor Arghezi pentru liceul nostru. Incepand din acel an a luat nastere o frumoasa traditie: in fiecare an, de 21 Mai, ziua aniversarii poetului, se sarbatoreste si Ziua Liceului.
Dar nici acest local nu a fost definitiv, pentu că diverse conjuncturi au dus la mutarea lui într-un sediu nou pe strada Tehnicii nr. 2, lângă Facultatea de Electrotehnică, deoarece prin transformarea nedorită în liceu industrial, s-a voit ca el să fie mai aproape de platforma industrială din partea de est a municipiului. În această locaţie, după anul 1990, Liceul Teoretic "Tudor Arghezi" a împărţit zestrea materială şi activităţile cu Grupul Şcolar I.C.M.1, care s-a format având ca bază, cadrele tehnice ale liceului.
De fapt, anul 1990 a fost an de referinţă al liceului nostru, el redevenind ceea ce a fost şi vrea să rămână, adică un liceu teoretic de cultură generală.
Din aceste motive, nemaifiind posibilă funcţionarea în aceeşi incintă a două şcoli cu profile diferite, din toamna anului 2003, unindu-se cu Şcola Generală 11 "Titu Maiorescu", liceul Teoretic "Tudor Arghezi" cu clasele I-XII, funcţionează în clădirea din strada Bucovinei, nr.5, devenind o şcoală mult mai puternică.