| вєѕтωιѕнєѕ a întrebat:

Buna tuturor. Deci. anul viitor o sa dau capacitate. La matematica am probleme mari. Nu stiu nimic la geometrie dar la algebra mai inteleg. Daca iau ore de mate intensiv si inteleg tot pot lua nota mare in examen la mate?

Răspuns Câştigător
| Infinity098 a răspuns:

Buna! Eu anul acesta am dat examenul si desi nu ma descurcam la mate, din cauza vitezei mele in a rezolva probleme, am luat 8, 95, iar la simulare am luat 5, 6 rolling on the floor)! Deci:
- Prima oara si prima oara iti zic, ca nota din simulare nu are nici o relevanta. Daca iei nota mica, sa nu te gandesti ca ai lucrat degeaba pana atunci si ca nu are rost sa te mai chinui in continuare
- Trebuie sa iti gasesti un profesor foarte bun cu care sa faci meditatii.Nu-ti recomand sa faci cu proful de la clasa.Eu am facut un semestru si am fost dezamagita. Daca nu ma duceam la altcineva,cu siguranta nu mai luam nota aia. (bine,nu e neaparat sa nu faci cu cel de la clasa,doar se vor raspandi vorbe,si probabil nu iti place modul de predare s.a.m.d)
- La geometrie nu e deloc greu. La geometrie iti trebuie formulele ( care le inveti, si le vei repeta de foarte multe ori in timpul anului,deci nu trebuie sa te panichezi) + algebra,de care ai zis ca o pricepi.
-si ultima chestie,este ca atunci cand primesti acele culegeri de teste, trebuie sa te apuci sa le faci pe toate.Una pe zi, pe saptamana, nu conteaza, trebuie facute cat mai multe.Chestia este,ca trebuie sa te confrunti cu toate subiectele. Faci cat poti din fiecare,nu trebuie lasata.O ecuatie scrisa,valoreaza ceva in examen,o sutime,doua sutimi idk, trebuie parcurs fiecare subiect. Facand toate acele teste, reusesti sa parcurgi toata materia.
Stiu ca m-am lungit, dar am vrut sa te ajut, fiindca stiu ca eu eram foarte panicata in privinta materiei asteia.Am plans,am scris, am plans, luam note mici in simulari, iar profii credeau ca o sa iau nota mica in examen(eram printre elevii buni din scoala), iar in urma rezultatelor le-am dat tuturor peste nas.Nu te lasa influentata de ceea ce iti spun altii! O sa fie bine, tu lucreaza, lucreaza, fa meditatii, si ai sa iei nota mare.SUCCES! :*

1 răspuns:
| Anndreeacatalinna a răspuns:

Asta depinde de tine! poti sa faci meditatie si in fiecare zi... daca tu nu vrei sa intelegi si nu iti dai interesul nu vei putea lua o nota buna! eu in clasa a8a am facut meditatie o data pe saptamana si eram exact ca tine. eram praf la geometrie si la algebra mai intelegeam ceva. aveam numai note de 5 si 6 la matematica. datorita meditatiei am ajuns sa inteleg mult mai bine geometria, dar si algebra si am luat 7, 60 la matematica, tinand cont ca subiectele au fost foarte grele. Mai poate fii o problema daca nici profesorul cu care faci meditatie nu este bun si nu stie sa.ti explice. Trebuie sa te gandesti foarte mult in alegerea persoanei cu care vrei sa faci mediatie. pe mine si profesorul m.a ajutat mult! ai grija ce faci, eu te sfatuiesc sa incerci sa lucrezi ce stii, ce nu stii ii spui profului si totul va fi bine! O sa fie usor la examen, te asigur! Succes! :*