| shurubeluuuu a întrebat:

I have a problem...some problem...anyway...sa incep..am aproape 19 ani, si sunt in clasa a 12a! Problema/problemele au aparut de la inceputul anului acesta (2016). Adica : Nu stiu ce naiba sa fac dupa liceu! Sunt foarte nehotarat! Ai mei,ma bat la cap sa merg la scoala de subofiteri,ca e bine acolo,ca e de viitor,si intr-adevar, am ajuns si eu la concluzia asta...dar(intotdeauna exista un "dar") e cam greu de intrat! La teorie nu mi-e frica (gramatica stiu din clasa a 8a,mi-a placut la nebunie, si engleza vorbesc fluent si ma descurc 70% la acele intrebari din engleza),mi-e frica la probele sportive! Am facut antrenament cu mingea medicinala la scoala,mi-am cumparat una de pe internet, si arunc aprox. 8.5 metrii(4kg)! Frica cea mare e la rezistenta si la viteza...mi-e foarte frica! Nu am mai facut sport de la generala! Am 1.75 si 77kg (parerea mea ca sunt cam gras)! Un sfat ceva? Cum sa ma motivez? Sau...ce sa aleg altceva? Imi place electronica, dar la "electronica" sunt 4-5 ani,iar eu vreau ceva repede si productiv! Idei? M-am gandit si la cariera de electrician,dar nu e prea bine platita la noi in tara! Deci...ce sa fac? Sa merg la politie? Daca "da",cum sa incep sa dau jos si sa maresc performantele? Daca "nu", ce sa aleg altceva? Multumesc mult!
Funda+vot!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu zic sa incerci la Politie. Cat despre electricieni nu vei lua niciodata salariu in Politie cat ciubuc iau ei. Cand s-a facut ultima mobilizare la unitatea unde am fost eu (s-a desfintat intre timp) eu eram maior. Fiind dintr-o localitate mica ii cunosteam pe majoritatea. Cand le-am spus ce solda am eu au inceput sa rada. Au spus ca femeia de serviciu de la ei ia mai mult camine.

| CLCQ a răspuns:

Bicicleta, alergat seara, ceva flotari si genoflexiuni. Incepe usor si creste progresiv numarul/distanta, azi 10 flotari (de ex), peste 2 ore inca 10 (tot ex), maine treci la acelasi program dar faci 12 de fiecare data, s.a.m.d. La alergat, e mai simplu... si daca alegi un traseu plin de caini comunitari :-) sa vezi ce viteza ai sa ai.

| AGreatMan a răspuns:

Sa stii ca la politie ar fi bine sa mergi, dar trebuie sa exersezi mai mult.Nu esti deloc gras(poate cu 5 kg mai plinut decat trebuie). Daca faci sport zilnic, poti intra cu usurinta.Pana la urma incercarea moarte n-are happywinking