| Nightwolf1 a întrebat:

Buna tuturor!
O sa încep prin a va scrie rezumatul vietii mele:
M-am nascut într-un sat din Maramures, iar parintii mei atunci cand eram mic, nu m-au dus la joaca la alti copii de varsta mea, iar cu timpul am devenit un baiat foarte timid si retras din punct de vedere social.Acest lucru m-a afectat,la scoala generala eram tinta ironiilor si eram dat la o parte(eram si gras si se luau de aspectul meu) si asa am început sa iau note din ce în ce mai mici, nu ma mai puteam concentra, iar la Evaluarea Nationala am luat note mici si am ajuns la un liceu slab(profil tehnologic). Eram foarte trist ca am ajuns la un liceu slab, deoarece pana în clasa a-VII-a aveam medii foarte bune.
La liceu, din cauza emotiilor si faptului ca eram retras din nou nu mi-am facut prieteni si nu m-am putut integra asa cum trebuie(aveam colegi care veneau si ma loveau fara sa le fac sau sa le spun nimic). Aveam doar 3-4 în clasa cu care ma întelegeam putin, dar dupa terminarea liceului nu am mai pastrat legatura.La liceul care eram desi am fost printre primii ca si medii, deoarece era un liceu slab nu mi-am dezvoltat o cultura generala vasta si nici nu am avut ambitia necesara sau impulsul sa avansez mai mult.Si uite asa, a venit bacul si l-am luat la limita(6 si ceva, cand am vazut nota mi-a venit sa ma bag sub pamant).La nota asta nu puteam avea pretentii de o facultate ok,asa ca,la indicatiile unei rude,m-am înscris la o postliceala cu specializare amg(asistenti medicali). Acolo,nu mi-am gasit prieteni cu care sa rezonez si tot singuratic am ramas(am gasit o singura persoana,dar era obsedata de gamming,la modul excesiv). Totusi,a început sa-mi placa la amg, mai ales cand faceam practica în spitale si vazand studenti de pe la medicina, m-am hotarat ca as vrea sa încerc sa merg si eu la medicina, desi stiam ca o sa fie greu pentru unul ca mine sa ajunga nu m-am lasat, primul an am picat examenul de admitere de la Fmf Oradea (mai exact anul trecut,am ales Oradea deoarece examenul era la alegere, din bio sau chimie, eu la chimie fiind "bata", nu am facut din clasa aX-a). Însa anul acesta dupa mult chin, am intrat la medicina în Sibiu (Era subiectul la alegere anul acesta).
Parintii mi-au gasit chirie, stau singur într-o garsoniera, au considerat ca asa o sa pot învata în liniste.
Desi, pe de-o parte eram bucuros ca am intrat la medicina, pe de alta parte eram trist cand ma gandeam ca o sa merg în Sibiu si cum nu am prieteni o sa fiu exlus de toata lumea.
Am început facultatea, nu ma asteptam sa gasesc niste colegi asa de treaba, în aceste 2 saptamani am iesit cu colegii de grupa(unde suntem numai 2 baieti) în fiecare zi la cafea, iar acolo cand am auzit ce licee au absolvit ei, m-am simtit prost deoarece eu vin de la un liceu de rahat.
Am ramas descurajat si în urma cursurilor, deoarece eu la chimie nu stiu nimic, nu stiu cum o sa fac fata, nici engleza nu stiu ca si altii.Nu stiu cum sa fac cu chimia, cum sa o iau de la 0, ca sa nu fiu cel mai prost din toata facultatea?
Desi,mergeam cu colegii în fiecare zi dupa ore la cafea si îmi dadeam si eu putin drumul la conversatie, ca sa nu încep cu stangul din prima, acum în weekend colegii nu mai scriu nimic pe grupul de wapp al grupei, ca sa iesim undeva, neavand prieteni stau toata ziua în garsoniera, doar nu o sa ma plimb de nebun prin oras? Cred ca deja am lasat o impresie proasta.
Pe langa starea mea depresiva si pe langa faptul ca înca nu am învatat nimic, a mai aparut o problema, si anume ca:m-am îndragostit de o colega de grupa cu care stateam împreuna la cafea(si ea este mai timida),practic ce simt eu pentru ea nu e o atractie fizica, ma atras sufletul ei si modestia.E prima data cand ma îndragostesc de cineva, asa stare nu am întalnit niciodata, nu mai am pofta de mancare, cand o vad deodata sunt mai vesel, mai pozitiv, iar acum în weekend cand nu mai ne întalnim colegii la cafea si nu o mai vad pe ea, îmi vine sa urlu de suparare.
Sunt constient ca doar ma distrug, nu s-ar uita ea, olimpica la biologie si foarte inteligenta, la un prost fara cultura generala si care a absolvit un liceu de "cacao", iar pe langa asta sunt gras si urat, iar pana la aceasta varsta a mea de 23 de ani nu am tinut nici macar de mana o fata.
Ma gandesc sa ma las de facultate deoarece nu stiu chimie deloc si decat sa ajung sa fiu luat în ras si aici, mai bine nu.Iar gandul ca o sa fiu mereu singur, fara prieteni si iubita ma omoara, mai ales ca nu pot sa-i spun sentimentle mele la acea fata.
Scuzati-ma, am scris foarte mult, desi nu cred ca ati citit tot ce am scris(cine ar citi toate rahaturile acestea?), însa daca ati citit, v-as fi recunoscator pentru niste sfaturi!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| isemilia a răspuns:

Esti idiot. Scuze ca o zic, dar esti. Vrei sa spui ca : ai reusit sa faci o postliceala buna, ti-ai gasit pasiunea, ai intrat la facultatea de medicina, ai niste colegi faini si o fata super de treaba de care iti place si tu vrei sa renunti la astea doar pentru ca nu stii chimie? Pe bune?
Hai sa le luam in ordine.
1. Liceul tau nu conteaza. Serios, nu ii pasa nimanui ca 4 ani ai mers intr-o cladire numita X. Serios, numele ala nu are importanta. Nu il mai lasa sa te afecteze. E o parte din trecutul tau, asta e de acum. Da doar ca nu se numea X sau Y nu inseamna ca gata esti ultimul om. Poti sa fii si de la cea mai buna scoala din Romania, ca nu asta conteaza.
2. Daca erai prost nu intrai. Din moment ce ai intrat inseamna ca nu esti asa de praf. Gandeste-te ca sunt zeci de la licee foarte bune care nu au fost admisi. Tu ai reusit... Asta nu iti zice nimic?
3. Oamenii au si ei o viata. O fi fain sa iesi la cafea cu ceilalti, insa e medicina totusi. Doar pentru ca nu va vedeti in fiecare zi nu inseamna ca ai facut o impresie proasta sau ca nu te mai plac. Doar ca oamenii probabil au de invatat si nu au timp sa iasa in fiecare zi. Daca vrei sa iesi cu ei intreaba si tu pe grup, nu astepta sa faca doar ceilalti invitatiile.
4. Ce daca e olimpica la biologie? Serios acum... Felicitari ei. Insa doar pentru ca are o diploma pe care tu nu o ai nu inseamna ca, gata, se uita numai dupa olimpici. A participat la acel concurs fiindca ii placea materia si e buna la ea. A luat un premiu sau o diploma sau ceva. Bun, fain, da ce legatura are cu prietenii si cu iubitul? Niciuna. Daca nu e genul ca "aa, eu am participat la olimpiada si de acum ma vad doar cu olimpici" (si mai bine te lipsesti de ea daca e asa), crede-ma, ca nu o sa ii pese nicio secunda de lucruri de genul.
5.Serios...Vrei sa renunti la tot pentru ca nu stii engleza si chimie? Invata-le. Ai atatea resurse. Da nu te opri inainte sa incerci, o sa regreti. Vezi ce poti invata, cere ajutor de la altii si abia dupa daca nu reusesti deloc deloc sa te descurci si nu iti place renunta. Da macar incearca. Nici nu a inceput bine facultatea si tu vrei sa renunti... Serios. Mergi la o librarie la nimereala si ia de acolo niste culegeri de chimie si invata. Sua cauta pdf pe net. Da macar incearca. Ai tot ce iti doreai, chiar nu are sens sa renunti.

2 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Se pare că cel mai mare dușman al tău ești tu. Dacă tot ai făcut efortul de a te muta în alt oraș și chiar ți-ai făcut și ceva prieteni, nu renunța acum. Dacă asta îți dorești să faci pe viitor, nu lăsa o singură materie să te facă să renunți. Știu că la medicina e foarte mult de învățat, dar dacă vrei cu adevărat găsești online cursuri de chimie. Nu știu dacă în romana dar măcar te pot ajuta să-ți faci o bază. Oricum ar fi, măcar așteaptă 1 an, 2 dacă chimia o să fie singura ta problemă, e imposibil să nu găsești o soluție.
În legătură cu fata, aici nici nu știu ce să-ți zic. Dacă te dedici facultății și învățatului, nu știu când ai mai avea timp și de tacticile de cucerire pe care ai avea nevoie să le aplici. Nu zic că e imposibil, dar cred că ar fi greu. Poate ar fi o idee bună să tragi un an doi să îi ajungi din urmă pe colegii tai și apoi să te ocupi și de aspectul asta. Știu că the heart wants what it wants, dar...

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii tare. Ai multe. Si tu vrei sa renunti doar pentru ca ești slab la chimie? Înțeleg, chiar dacă sunt mai mic. Uneori trebuie pur și simplu sa mai reziști puțin. O sa fie bine. Pentru ca, tu chiar dacă nu ai trăit pana acum asta, sa știi ca intr-un final o sa fie totul bine, o sa îți găsești oamenii potriviți. Continuați drumul, învață, visează.
Și încă o data, indiferent ce te-ar descuraja, asta e viata și trebuie sa mergi înainte. Toți oamenii au un drum. Și eu zic ca ai drumul tău chiar dacă nu pare asa acum.
Termina facultatea, gaseste-ti un loc de munca, ai putea încerca să faci voluntariat. Sincer, am avut rude cu o stare depresiva-cand au început sa ajute oameni în timpul lor liber, au devenit mai sinceri cu ei înșiși.
Ai grija doar! Fii tu și atat am putut sa îți spun!