| c0okie a întrebat:

Problema mea este urmatoarea: de 2 zile primesc apeluri cu numar privat de catre niste oameni care nu au ce face si nu le place limba romana si au luat ce e mai rau din ea. Eu sunt din regiunea olteniei, persoanele respective au un accent moldovenesc. Incerc sa ignor apelurile, dar devine stresant cand primesc unul la fiecare 2 minute zi si noapte. As dori sa nu`mi schimb numarul, e vechi si multi il cunosc, am nevoie de el, sa zic asa... Daca as suna la serviciul clienti nu cred ca m-ar putea ajuta, telefoanele sunt confidentiale, so... Nu stiu cum sa mai reactionez, devine atat stresant, dar incepe si sa ma sperie.

Răspuns Câştigător
| ღClauuღ a răspuns:

Nu stiu cum sa iti schimbi numarul, dar am incerc sa iti dau un sfat:de cate ori te suna nu le mai raspunde da`i telefonul pe silentios, iar noaptea da`l pe deconectat sau inchidel. Daca o sa vada ca nu le dai importanta n`o sa te mai sune. Sper ca te-am ajutat.Bafta!:*

4 răspunsuri:
| alexutza1183 a răspuns:

Da-le ocupat si se vor plictisi la un moment dat.Nu ai de ce sa te sperii, nu iti pot face nimic, poate doar nu au ce face.Nu poti afla cine te suna numai daca te ameninta sau ceva si mergi la politie...succes!

| JensenB a răspuns:

Si eu sunt de pe acolo. Oricum.
In orice caz cand vezi numar privat nu raspunzi sau respingi. Daca cineva vrea sa te sune, atunci nu are motiv sa isi ascunda numarul.
Si eu am patit asa ceva, si dupa 3 saptamana. de respingeri apelurile au incetat.

| darienicoleta a răspuns:

Incearca sa-l dai pe silentios noaptea si chair ziua.si eu am patit dar am zis ca nu sunt pers. pe care o cauta si ca daca mai suna apelez la politie pentru ca-l poate identifica. sper ca ti-m fost de ajutor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.cel mai bine ar fi sa apelezi la politie, e hartuire deja. Si eventual.sau folosesti silentios. In rest.nuprea stiu ce ai putea face.