| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor❤️
Simt nevoia sa vorbesc cu cineva...și știu că aici am posibilitatea asta.
Viața mea e tare complicata, am 17 ani, m-am "măritat",m-am lăsat de școală, tatăl meu care m-a părăsit de la vârsta de doi ani a decedat
Știu că e greșeala mea,știu că dacă ascultam de cei din jurul meu îmi era bine acum.
M-am saturat de viața asta, de rutina asta zilnica, de reproșuri, de faptul că persoana cu care locuiesc, iubitul meu, e cu multi ani mai mare decât mine, nu avem ce vorbi, nu glumim, nu ieșim și multe altele.
Regret atât de mult aceasta decizie dar unde să mă duc? Nu am stabilitate, cu mama nu mă înțeleg, e recăsătorită și soțul ei nu m-ar accepta.
Unde să mă duc? Simt că înnebunesc, nimeni nu m-ar ajuta, sora mea, mătușa mea.
As sta pe capul lor.
Mă gândesc să aștept să fac 18 ani sa plec de-aici, sa mă angajez și sa-mi găsesc o chirie.
Daca mai sunt persoane care și-au luat viața în mâini la propriu as fi tare incantata sa discut.
Am nevoie de susținere și deși nu va cunosc, mi-ar prinde bine niste sfaturi.
Va îmbrățișez, seara frumoasa!

9 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Eu anul trecut, la 18 ani, m-am mutat in alt oras cu chirie si m-am descurcat. Ideea este ca am avut noroc mare cu un job bine platit incat sa ma pot sustine. Ce pot sa te sfatuiesc eu sa faci este.

Daca te muti, fa-o intr-un oras mai mare, mai dezvoltat. Stiu ca o sa zica multi ca chiriile sunt scumpe si stilul de viata la fel. Ok. au dreptate dar si salariile sunt ok, la fel si locurile de munca. E cam imposibil sa nu gasesti unul comparativ cu situatia in care ai fi din funduleni. Acolo job-urile se numara de degetele de la o mana.
Ia-ti o chirie suficient de ieftina dar care sa-ti asigure strictul necesar. Un acoperis, o cada / dus cu apa calda, o masina de spalat un pat si un frigider, mai mult nu-ti trebuie. Asa ceva gasesti si la 200/250 de euro.
Eu te sfatuiesc sa cauti inainte un job si sa vezi cam ce oferte sunt si ce salarii. Ideea este ca tu nu ai experienta intr-un domeniu si o sa fie destul de greu, dar poate ai norocul sa dai peste ceva. Dar. treaba nu este atat de roz deoarece daca este sa fac o medie pentru salarii, ar fi cam... 1600-1800. 1000 de lei se duc doar pe chirie si iti raman 800 pentru intretinere si mancare. Ia in calcul asta
Poate la job sau in alta parte, mai cunosti pe cineva, nu neaparat baiat, cu care sa te muti si sa stati impreuna.

In rest. ce sa-ti mai zic. Ai grija sa nu te fi afectat ceva pe plan psihic.
Cauta mereu sa evoluezi si sa-ti cresti venitul.
Economieste si fa ceva cu banii aia, invata si investeste-i in ceva incat pe la 30 de ani sa fii linistita si realizata din punct de vedere profesional.
Daca mai e ceva, imi poti scrie in privat.

| siriusblack98 a răspuns:

Imi pare sincer rau de situatia ta si iti doresc sa te poti pune pe picioare si sa ai o viata frumoasa asa cum iti doresti tu. In ce priveste situatia actuala, mai asteapta 1 an, gaseste-ti un job, pune niste bani deoparte si apoi muta-te cu chirie. Sa nu cumva sa faci vreun copil intre timp pentru ca iti va ingreuna mult de tot viata. Doamne cand ma gandesc ca altii la 17-18 ani au familie iar eu la aproape 23 inca ma joc counter strike laughing Bine, sincer nici nu-mi doresc sa-mi intemeiez una.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din pacate chiar nu am ce sfat sa iti dau, aceata situatie ma depeseste in clipa asta.

Iti doresc totusi mult succes si fericire. Pari o persoana interesanta. Bătrânul înțelept e de partea ta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum te înțelegi cu soțul tău? În sensul comunicării întreb... Vă iubiți? Vă susțineți reciproc?
Te-ai căsătorit cu un bărbat mai mare, poate cu mult...dar totuși e soțul tău acum. Vorbește cu el despre frământările și nevoile tale, fii deschisă și încrezătoare în Dumnezeu că totul va fi bine. happy
Îți doresc să fii fericită!

| anonima188888 a răspuns:

Ai putea sa iti cauti un job, ca vanzatoare sau ceva de genul in condițiile in care nu ai bacul, si la 18 ani sa iti cauți o chirie. dar trebuie sa vorbești cu partenerul tau si sa ii spui ca vrei sa faci o schimbare si ce te deranjează la el, poate daca te iubeste te va ajuta si veti trai fericiti impreuna. happy succes!

| MissRebeca a răspuns:

E clar ca fata nu se simte fericita cu baiatu asta, din moment ce a zis ca nu au chestii in comun. Faptul ca a scris"MARITATA" intre ghilimele ma face sa cred ca inca nu s-au casatorit, doar locuiesc impreuna. Viata cu chirie nu e foarte frumoasa, dar multe fete de la sat fac pasul asta, pentru ca in Bucuresti oportunitatile sunt mari, gasetsi job la tot pasul. Ia legatura cu o fata care vrea sa stea cu chirie si isi cauta colega de camera. Chiria impartita la 2 sau 3 deja e floare la ureche. Iar apoi mergi in Mall si te angajezi la magazine : Zara, Bershka, Stradivarius. Se cauta personal mai ales la inceput de toamna, inainte de sarbatori. Te vei descurca, capul sus si nu renunta la speranta. Vei fi mai bine +