| Ana670maria a întrebat:

Buna, tuturor! Sunt pe prfilul mate-info. Stiti cumva daca se da bacul la informatica si TIC? Chiar am nevoie de aceasta informatie!

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Competențe digitale aka TIC dau toate profilele, dar nu primești o notă care să conteze la media de bac, de altfel prezent să fii și ai trecut. Sunt calificative precum utilizator experimentat, mediu etc
Informatica o dai la bac doar dacă vrei, tu ai așa la bac
Română obligatoriu
Mate ( M1) obligatoriu
Și la alegere dintre biologie ( 9-10 sau 11-12), chimie ( organică/ anorganică ), fizică ( 2 dintre 4 capitole mari studiate în 9-10 aka mecanică, optică, electro', termodinamică ) și info. Alegi ce consideri, dar nu acum, ci în a 12 a prin martie aprilie.

| Ana670maria explică (pentru zurick):

Merci mult!

| zurick a răspuns (pentru Ana670maria):

Cu plăcere ^^

| Ana670maria explică (pentru zurick):

Deci, pana la urma si informatica e la alegere?

| zurick a răspuns (pentru Ana670maria):

Da, e la alegere. Eu l-am dat la biologie 11-12. ^^
Mai există ceva numit atestat de informatică, e un examen pentru o diploma inutilă care se dă în a 2 a parte a semestrului 2 din clasa a 12 a, dar nu e obligatoriu și nu influențează nota din bac.