| anonim_4396 a întrebat:

Buna va multumesc pentru raspunsuri acum ca stiu adevarul am stat de vorba cu parinti adoptivi si mi-au spus ca cel mai bine ar fi sa ma mut singura si sa uit de ei eu imi iubesc parinti adoptivi pentru ca ei m-au crescut am zis ca o sa ajung pe strada pentru ca parinti adoptivi au zis sa ma descurc singura as mai avea o intrebare eu am terminat 10 clase la provesionala as vrea sa ma angajez sa nu mai trebuiasca saimi reproseje barinti adoptivi ca ma tin spuneti- mi cum sa reusesc sa ma angajez am depus mai multe sidiuri si au spus ca ma suna dar nu m-au sunat nu m-ai suport sa stau acasa problema este ca nu am la cine sa apelez pentru ca prietenele mele s-au indepartat de mine pentru ca le-am spus ca am fost adoptata parinti mi-au dat o saptamana la dispozitie sa imi caut unde sa stau sunt disperata pentru ca nu am unde sa plec si nu am nici bani nu vreau sa ajung sa ma omor

7 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, in primul rand incearca sa gandesti pozitiv si sa nu te dai batuta orice ar fi, eu zic sa vb cu parintii tai adoptivi, spune-le tot ceea ce simti, eu cred ca daca vorbesti tu ei frumos si le explici cum sta treaba, poate nu te vor lasa sa pleci, ca totusi esti fiica lor, macar daca pleci sa te ajute si ei financiar sau sa iti caute un loc de munca, apoi tu mai departe vei sti ce drum sa alegi in viata, si te rog sa nu te mai gandesti la moarte, viata e frumoasa indiferent de probleme...ai sa vezi ca totul va fi bine, eu iti doresc sa fi fericita, bafta.

mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca este cazul sa-ti ceri iertare de la parintii tai adoptivi care te-au crescut ca si pe copilul lor. Se pare ca reactia ta nu a fost corespunzatoare atunci cand ai aflat ca esti adoptata si asta i-a indurerat si i-a jugnit de moarte si de aceea ti-au spus sa-ti gasesti casa si sa pleci.
Daca ai terminat o scoala profesionala asa cum spui, poti sa-ti gasesti un loc de munca in meseria pe care ai invatat-o, insa este necesat sa-ti refaci relatia cu parintii pe care spui ca ii iubesti si trebuie sa le dovedesti ca esti sincera si regreti modul in care te-ai comportat.
Sunt convinsa ca ei o sa te inteleaga si o sa te ajute in continuare.
Despre sinucidere insa nu este cazul sa vorbesti ori sa te gandesti la un asemenea deznodamant pentru ca viata este una singura si nu ai dreptul sa renunti la ea, ar fi cea mai mare prostie. Cu calm si cu sufletul deschis sa ii rogi sa te lase sa fii in continuare fiica lor, iar daca esti inca minora si nu te poti impaca cu parintii tai, poti sa apelezi la Directia pentru protectia drepturilor copilului, din subordinea Consiliului judetean, care va gasi o solutie sa te ajute pana iti vei gasi loc de munca si locuinta.
Multa sanatate si mult noroc si sa te maturizezi, pentru a evita alte greseli de acest gen, pe viitor.

| alexdop21 a răspuns:

Tu poate tii la parinti tai adoptivi, dar ei tin la tine? Cum pot sa te dea pe strada ca pe un caine? Oricum cel mai bine ar fi sa incerci sa te angajezi undeva unde este nevoie de oameni cu studii medii ( dat fiind faptul ca nu prea stapanesti bine limba romana, sau gramatica acesteia ) un carrefour, un metro ceva. Cauta sa incepi de undeva, dar fara a face lucruri prostesti cum ar fi prostitutia si asa mai departe... Cat despre suicid nici sa nu te gandesti dat fiind faptul ca nu trebuie sa te dai batuta asa repede.

| ATB a răspuns:

Cel mai bine e sa gasesti un prieten cu bani. Se poata acum si scapi de probleme. poti sta cu el. E greu sa te angajezi si daca te vei angaja nu vei putea sa te muti si sa traiesti din banii aia. oricum iti urez bafta!

| Betty18 a răspuns:

Eu cred ca nu tin asa de mult la tine de se graBESC atata sa pleci sau poate i-ai dezamgit tu cu ceva ca doar nu te-au adoptat degeaba.de lucru poate ca o sa iti gasesti dar la spalat toalete, curatenie cv de genu asta
de ce nu ti-ai terminat scoala? mai bine apuca-te de scoala si lasa slujba pe mai tarziu. poate ca daca parinti vor vedea ca esti dispusa sa iti continui studiile vor fi de acord sa stai cu ei.

succes

| christabell a răspuns:

Au spus si ei la suparare, poate si tu ai gresit in felul in care te-ai adresat lor atunci cand ai descoperit secretul si au fost lezati de atitudinea ta. Cere-ti scuze sincer, spune-le ca ai gresit si ca-i iubesti si ii respecti, ca ai fost socata de ce ai auzit si ai reactionat in pripa. Daca intr-adevar ai simtit de-a lungul anilor ca esti iubita, atunci trebuie sa va impacati.Mai ai nevoie de indrumarea lor si au si ei nevoie de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar de ce s-au suparat si nu mai vor sa stie de tine? Daca tu ii iubesti, de ce te scot din casa? Sa stii ca daca esti adoptata legal, ai niste drepturi, iar ei, nu te pot da afara din casa daca nu ai 18 ani. De ce nu incerci sa vorbesti cu ei, daca te-au iubit pana acum, ce s-a intamplat de nu te mai vor? Ce ai facut sau ce au facut ei? Cred ca poti merge la protectia copilului sa te ajute cu un loc de munca sau cu un loc intr-un camin. Spune-ne ce s-a intamplat si in ce oras esti?