| sammie a întrebat:

Bună! Vă rog ajutați-mă! De la un timp de când mă tot uit la filme horror am început să gânduri negative despre asta și am început să am o obsesie. De fiecare dată când intru în camera mea mă uit sub pat să văd dacă nu cumva e ceva sub pat ( Va rog fara hate, stiu ca pare ciudat ).
Eu fiind mai mică am avut și o prietenă cu vreo 3 mai mare decât mine care m-a speriat cu Annabelle. Am rămas cu traume de la ea și am vedenii câteodată.
Când mă pun în pat să mă culc parcă o văd pe pereți sau începe să-mi bată inima tare.
Vă rog am nevoie de sfaturi să scap de gândurile astea negative. Deja m-au distrus psihic!

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"de când mă tot uit la filme horror am început să gânduri negative...Vă rog am nevoie de sfaturi "

simplu: ori te apuci să-ți faci temele ori te uiti la filem d-ăstea

https://www.cinemagia.ro/liste/filme-disney-5640/

| sammie explică (pentru sierra1):

Mulțumesc!

| sammie explică (pentru sierra1):

Dar temele le-am terminat laughing

| sierra1 a răspuns (pentru sammie):

Vizionare plăcută!

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu te mai uita la astfel de filme. Sau macar respecta varsta de vizionare.Nu degeaba sunt unele interzise sub 12 ani, altele sub 15, altele chiar sub 18.

| sammie explică (pentru dullcat):

Problema nu e de vârsta de vizionare.
Când am fost mai mică mă speriam ușor de filmele horror și a venit prietena aia la mine să mi-o arate pe Annabelle. De atunci am numai gânduri rele cu ea.

| dullcat a răspuns (pentru sammie):

Ok.Si cati ani aveai atunci? Incearca sa iti repeti ca e doar fictiune.Ai auzit de asa ceva in viata reala, vreodata? Nu. Deci gandeste-te la lucruri frumoase inainte sa dormi.Si daca ai vedenii poti sa-ti pui o instalatie de craciun cu luminite albe sau o veioza cu lumina calda.Imi imaginez ca pe intuneric mintea ta o ia razna cu obiectele din camera si umbrele, astfel ca putina lumina te va ajuta.

| sammie explică (pentru dullcat):

Aveam vreo 8-9 ani. Mersi de sfaturi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu înainte ma uitam la niște videoclipuri paranormale pe YouTube, numai noaptea ma apuca asta, apoi când ma puneam la somn visam numai prostii de ma trezeam cu inima sărind din piept. Acum nu mă mai uit la videoclipuri din astea, mai ales înainte sa ma pun la somn.

Ce filme zici tu sunt ficțiuni, eu despre ce vorbesc cazuri cât se poate de reale. Oameni care se aventurează în case bântuite, sau fost spital, orfelinate. Iar acolo se întâmplă chestii. Sau noaptea prin cimitire. Grr. Da, sunt interesante filmările. Dar nu de vizionat la anumite ore.

In rest cu filmele horror nu am pățit niciodată sa ma afecteze pentru ca, într-adevăr : doar ficțiuni. Or fi ele după caz real ( unele), dar nu știi dacă în realitate s-a întâmplat și asa, multe scenarii fiind modificate de regizori.

In cazul tău îți recomand totuși un psiholog, chiar si cel al scolii. Când va începe școala, ma rog. Sau poate profesorii din școala ta nu sunt în grevă. Vorbește cu părinții între timp. Sau cu bunica.

| VelicanEmilia a răspuns:

Incearca sa nu te mai uiti, simplu! Am o prietena si prin adolescenta ei se uita la astfel de filme... Ca si tine, avea cosmaruri, vedenii, i se parea ca aude voci, ca ceva o urmareste. Cand a incetat sa se mai uite la porcariile astea, au incetat si psihozele ei.

| sammie explică (pentru VelicanEmilia):

Am o obsesie pentru ele și nu pot să nu mă mai uit.