| imyu a întrebat:

va rog, ajutati-ma si pe mine.
Am 12 ani si am inceput sa fac handbal de aprox. 2 saptamani. Am facut febra musculara, in fine. Dupa al 3-a antrenament deja ma simteam mai bine, nu mai aveam febra si nici nu mai faceam. Dupa un timp am inceput sa am dureri la nivelul tibiei, la ambele picioare in special la piciorul stang, adica abia alergam, mi se intampla sa nu pot sa stau bine in picioare. Mi-a mai zis o colega ca i s-a intamplat la fel dar am impresia ca la mine a inceput sa fie mai complicat. (nu am mentionat ca ma injunghia piciorul de imi dadeau lacrimile si cand stateam jos), apoi m-am uitat mai bine si am descoperit o umflatura.mama mi-a spus sa ma dau cu lioton gel si asa am facut. Un timp nu ma mai durea asa tare, dar a reinceput mai ales sa ma injunghie, acum ambele picioare. Nu am cazut, nu m-am lovit nicaieri, deci nu are cum sa fie rupt, si nici fisurat. Aveti idee ce se intampla?
multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| valyalexia a răspuns:

Aste este din cauza ca ai fortat tocmai din primele antrenamente si picioarele nu erau antrenate si incalzite bine si o functie a arterelor sa inflamat prin efort. trebuie sa te dai inainte de antrenamente cu lioton sau bengay si sa insisti usor pe antrenament ca sa se obisuiasca cu efortul depus de tine. succes in noul sport ales de tine

7 răspunsuri:
| TragicantaDeSemintzeRoz a răspuns:

Eu iti sugerezi sa te duci la spital sau la doctor poate sa fie ceva grav baftaa funda?

| Puffy26 a răspuns:

Bunăă. Vreau sa iti spun ca si eu joc handbal si asa am patit si eu la inceput...eram la fel ca tine...eu cred ca te-ai fortat prea mult dintr-o data.Pentru orice eventualitate du-te la un medic să-ti spuna exact ce se iantampla cu tine.Pa:*.

| roxanika97 a răspuns:

Si pe mine m-a durut la fel si antrenoare mi-a zis ca dupa 2-3 saptamani maxim nu o sa mai am nimic si asa a fost asteapta ca o sa-ti treaca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cea mai buna varianta pentru tine : du-te la doctor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am fost sunt vali de la hunedoara si ma durea rau dar parinti au spus sa ma dau cu spirt pe piceoare si pe burta si nu mo mai durut laughing

| imyu explică:

Buna din nou! va multumesc pentru raspunsuri. M-am dat cu lioton, nu si-a facut deloc efectul.Acum am inceput cu Bengay si sper sa fie bun desi nu vad nici o schimbare. Oricum, am inteles ca este si de la suprafetele tari din sala de sport pentru ca nu e parchet.Cat despre fasa, am incercat dar nu are nici un efect. Oricum, inca odata multumesc big grin

| Lorya a răspuns:

Febra a fost de la efort, intr-a 7o sa inveti de ceai avut febra dar nu mai conteaza si eu fac handbal din a 6 si acum sunt a7 si am avut dureri la picioare si inca am dar la glezne, da-te cu crema si bandajeazate cu o fasa elastica o sa iti treaca in timp, daca o sa comntinui sa faci sport o sa te obisnuiesti si nu o sa mai bagi in seama ceea ce ti se intampla, este normal, eu am probleme la glezne pentru ca s-ar putea sa am un os fsurat.Bafta si sa continui cu handbalul pentru ca merita sieun sport foarte frumos.